Det stormar på världens börser och i den globala ekonomin i stort. Tur då att det finns en sparpsykolog att kunna prata av sig med och få lugnande råd av.
Sparpsykologens råd: "Skäms inte för..."


Mest läst i kategorin
För sparpsykolog är just vad Niklas Laning är, verksam vid den svenska spartjänsten Opti.
“Panikera inte”
Men innan vi går in på sparpsykologens råd i dessa orostider måste vi kanske först reda ut vad hans roll egentligen innebär.
“I korthet kan man säga att jag ger tips och stöd för hur man kan spara på bästa sätt, hur man undviker tankefel som kan drabba ens sparande negativt men också tips för hur man spenderar sina pengar för att må så bra som möjligt”, säger Laning till Dagens PS.
Och att det blivit en oroligare ekonomisk tillvara är något som sparpsykologen märkt av redan innan dagens dramatiska börsfall i spåren av nya tullbesked och grusade fredsplaner för Ukraina.
Vill du få fler nyheter som denna från Dagens PS? Prenumerera på våra nyhetsbrev.
“Jag märker verkligen att det är mycket oro nu men råd är nästan alltid detsamma när det kommer till ens sparande”, berättar han och fortsätter;
“Har du ett bra sparande ska du vara lugn och låta bli att agera. Det är när vi panikerar eller blir onödigt aktiva som vi gör kostsamma beteendemisstag, något man bland annat kunde se mycket av under pandemin.”
Frågan många vill ställa till sparpsykologen
Den absolut vanligaste frågan han som sparpsykolog får, även i mer lugnare tider, är annars “hur gör andra?”.
“Väldigt många går och grubblar och oroar sig för huruvida de gör rätt med sitt sparande. Om de sparar tillräckligt till sitt framtida jag, till sina barn, till sin buffert etc. Sen är det så klart många som också undrar hur de kan komma igång med sparandet”, förklarar Niklas Laning för Dagens PS.

Blodrött på Stockholmsbörsen – raset utökas
Det lyser starkt rött på Stockholmsbörsens breda index och storbolagsindex – den svenska aktiemarknaden dras med i den globala börsnedgången.
“Till de som oroar sig brukar jag nämna de klassiska tumreglerna, spara 5-10 procent av lönen långsiktigt i ett sparande med högre risk, ha en buffert i en riskfri sparform på ca 2-3 månaders utgifter och att många sparar cirka 600 kronor per barn och månad.”
Men sparpsykologen understryker också att det finns perioder i livet då det är svårt att spara.
“Tumregler är till för att brytas, skäms inte för att du inte kan spara så mycket som du vill här och nu, och var stolt över att du prioriterar livet här och nu och dess utgifter. Att bara ha ett mindre månatligt sparande kan vara gott nog, vrid upp det när du har lite mer marginaler istället”, lyder de avslutande tröstande orden från sparpsykologen.
Läs mer:
Upprustningsbesked stärker svenska kronan – Dagens PS
Europa: Rekordlåg arbetslöshet trots svag ekonomi – Dagens PS

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.