Verkstadsbjässen SKF genomförde under tisdagen en obligationsemission på 3 miljarder kronor med en fyraårig löptid och förfall den 10 juni 2024. Kapitalet ska användas i allmänt bolagssyfte inklusive refinansiering av befintliga skulder, enligt ett pressmeddelande.
SKF får miljardtillskott efter obligationsemission


Marc Malmaeus
Uppdaterad: 04 juni 2020Publicerad: 04 juni 2020
ANNONS
Mest läst i kategorin
“Vi är väldigt nöjda att ha emitterat den här obligationen och det intresse som investerare har visat för den. SKF har en stark balansräkning och vår finansiella likviditet är också stark. Vi har en välbalanserad förfalloprofil med begränsat med lån som förfaller de kommande två åren”, säger finanschefen Niclas Rosenlew.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.
Läs mer
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS