BNP-tillväxten i den ryska ekonomin i februari var ynka 0,8 procent – det är den långsammaste tillväxttakten i ekonomin på två år.
Rysk ekonomi kärvar – sämsta siffran på två år


Mest läst i kategorin
Det skriver Fortune och konstaterar att den ekonomiska dramatiken i Ryssland tätnar.
I januari, till exempel, växte landets BNP med 3 procent. Det kan ställas i relation till den svaga BNP-tillväxten på 0,8 procent i februari.
Rysk industri tappar fart
Vidare visar den nu aktuella statistiken att Rysslands industriproduktion bara växte med 0,2 procent i februari, jämfört med mer övertygande 2,2 procent i januari.
Den ryska detaljhandeln ökade 2,2 procent i februari, framgår det vidare.
I januari ökade landets detaljhandel med 5,2 procent.
Kreml skyller på kalender-avvikelse
“Den extra arbetsdagen kan speglas i statistiken genom en fluktuation på flera procentenheter. Om denna faktor uteslöts skulle den ekonomiska tillväxttakten i februari vara jämförbar med den i januari”, hävdar Kremls ministerium för ekonomisk utveckling (EDM).
Ekonomer som Fortune hänvisar till är av en annan åsikt och menar att tecknen på avmattning i den ryska börjar bli alltmer tydliga.
Fortune: “Ryssland blinkar rött”
“Rysslands ekonomi blinkar rött över flera indikatorer. Bristen på arbetskraft har bidragit till att driva på löneökningarna, vilket har lett till att inflationen har stigit till över 10 %. Landets arbetskraft har begränsats av militära inkallelser i kombination med demografiska utmaningar orsakade av låga födelsetal”, konstaterar samtidigt det amerikanska affärsmagasinet.
Rysslands centralbank har på grund av det pressade läget med skenande priser tvingats höja räntorna till 21 procent.
Läs även: Ryssland stor förlorare när stormakterna bråkar Dagens PS

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.