Riksbankschefen befarar att ett globalt handelskrig i värsta fall kan vara i antågande och det skulle drabba Sverige på flera områden, konstaterar han.
Riksbankschefens största oro – ett handelskrig


Mest läst i kategorin
I en DN-intervju befarar riksbankschefen Erik Thedéen att ett handelskrig kan dra ner både investeringarna och konsumtionen i Sverige.
“Samtidigt finns det direkta effekter som kan påverka inflationen uppåt”, säger han.
Han slår fast att vi är ett exportberoende land, men inte så “extremt” ändå mot USA där Trump infört kraftfulla handelstullar mot Kina, Kanada och Mexiko.
Europa nästa anhalt för Trumps tullar
Kina och Kanada svarar med samma mynt, samtidigt som de amerikanska tullhoten reser sig även mot Europa.
Om det geopolitiska läget i världen och Europas planer att massivt upprusta försvaret anser Thedéen att de svenska finanserna är så välskötta att de blivit “en del av vår försvarsförmåga”.
Att Sverige har råd att rusta upp försvaret inger respekt hos fienden Ryssland, säger riksbankschefen till Dagens Nyheter.
Missa inte: Nyhetssvepet: Kina varnar USA: Vill ni ha krig ska ni få det Dagens PS
Riksbankschefen: Vi måste komma samman
Erik Thedéen är, framgår det, gammal reservofficer i marinen och efter att ha följt det kaotiska mötet mellan Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj anser han att “Europa måste komma samman”.
Samma sak uttryckte hans europeiska kollegor när de tillsammans såg den historiska pressträffen från Ovala rummet i Vita huset i Washington.
När det gäller svensk ekonomi tycker han sig skönja en återhämtning, även om den inte är “rak” som han säger. Inflationen rör sig kring 2-procentsmålet men han är förtegen om vad räntebeslutet blir om två veckor.
Många bedömare tror att Riksbanken sänkt klart och lämnas oförändrad på nuvarande nivån 2,25 procent.
Danske Bank spår dock att det kommer ytterligare en räntesänkning från Riksbanken.
Läs mer om det: Danske Bank: Räntan sänks en gång till Dagens PS
Läs även: Chans till fler räntesänkningar? Riksbankens protokoll avslöjar Dagens PS
ANNONS

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Få unik tillgång till den nordiska high yield-marknaden och exklusiva investeringsmöjligheter i nordiska tillväxtföretag.