Dagens PS

Nytt grus i den globala kaffeapparaten – priset rusar igen

Priset på kaffe rusar igen
Priset på kaffe rusar igen efter att ha fallit tillbaka ett tag. (Bild: Canva)
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 08 mars 2025Publicerad: 08 mars 2025

Det ser mörkt ut för världens kaffeälskare, och då pratar vi tyvärr inte om rostningsgraden. Världens kaffehandlare drar ner inköpen till botten på grund av det extrema prisläget på kaffe – och priserna ökar ändå.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Dåligt väder har lett till dåliga skördar – som i förlängningen inneburit en prischock på kaffemarknaden. Prisvärt kaffe ser ut att bli ett minne blott när klimatet slår mot världens kaffebönder.

I början av året föll priserna på kaffe- och kakaobönor tillbaka. Orsaken? En övertygelse om att det höga priset skulle slå mot konsumtionen. Minskad efterfrågan ger lägre priser.

Men kaffet är alltså redan tillbaka nära rekordnivåer.

Reuters rapport visar hur extrema prisökningar skakar om den globala kaffemarknaden. Vad betyder detta för kaffedrickare runt om i världen?

Kaffe
Kostar kaffet mer än vad det smakar? (Bild: Canva)

Drastisk minskning i handeln

Kaffehandlare och rosterier har dragit ner sina inköp till ett minimum. Den chockerande prisökningen på 70 procent sedan november för Arabica-kaffe har lämnat branschen i ett tillstånd av förlamning.

Många kaffe-företag rapporterar att de endast köper det absolut nödvändigaste, ett fenomen som kallas “hand to mouth” inom branschen. Ingen vill riskera större lager när priserna skenar.

ANNONS

Senaste nytt

Butikerna tvekar kring kaffe

ANNONS

Matvarubutiker och andra återförsäljare kämpar emot prishöjningarna. Förhandlingar drar ut på tiden och vissa butikshyllor börjar redan visa tecken på bristande leveranser.

I USA rapporterar hamnlager att de endast har hälften av sina normala kaffelager, vilket tvingar vissa lagerföretag att säga upp hyreskontrakt för silos i förtid, skriver Reuters.

FAKTA: Prisutveckling för kaffe

• 70% ökning av Arabica-priserna sedan november
• Mindre än 30% av förväntad årsproduktion såld i mars
• Hälften av normal lagervolym i amerikanska hamnar
• Prognos: Möjlig 30% prissänkning vid årets slut om skördarna förbättras

Ljus i tunneln?

Trots det dystra läget finns det hopp om förbättring. En Reuters-undersökning pekar på att Arabica-priserna kan falla med upp till 30 procent innan året är slut, när effekterna av höga priser dämpar efterfrågan.

Louis Dreyfus, en av världens största råvaruhandlare, rapporterar dessutom att odlingsarealen för kaffe har ökat i länder som Indien, Uganda, Etiopien och Brasilien. Om Brasilien lyckas leverera en stor skörd kan detta, i kombination med de nya odlingsområdena, leda till ett betydande prisfall.

Läs även: Kaffe blir dyrare igen – men råder verkligen brist? Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Åsa Wallenrud om hybrid- och elbilar som lämnar landet
Spela klippet

Svenska hybridbilar lämnar landet: "Vanligt folk har inte råd"

Svenska hybrid- och elbilar lämnar landet i en oroväckande takt, visar nya trender i bilbranschen. Ekonomiska utmaningar och förändrade konsumtionsmönster tvingar fram en export som kan hota Sveriges klimatmål. ”Det går utför när det kommer till hållbarheten”, varnar motorjournalisten Åsa Wallenrud. Hon pekar på att både elbilar och hybridbilar försvinner från den svenska marknaden i […]