Främst två orsaker uppges ligga bakom måndagens nya prisfall på olja på världsmarknaden – även i fredags backade oljepriserna.
Därför faller priserna på olja på måndagen


Mest läst i kategorin
Reuters berättar att oljepriserna sjunker med mer än 1 dollar på måndagen och förklarar att det dels beror på svagare aktivitet än väntat i Kinas fabriker, dels växande oro för att covid-19-nedstängningarna i Kina ska begränsa efterfrågan.
Brentoljans råoljeterminer backar 1,17 dollar, eller 1,2 procent till 96,60 dollar per fat i morgonhandeln.
Den amerikanska WTI-oljan sjunker 1,25 dollar, eller 1,4 procent till 86,65 dollar per fat.
På fredagen föll priset på Brentolja med 1,2 procent medan WTI-oljan då tappade 1,3 procent.
Trots prisfallen väntas oktober bli en stark månad både för Brentoljan och WTI-oljan med de första månatliga vinsterna sedan maj, uppger Reuters.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.