SvD Börsplus tar bort köprådet för klädkedjan Kappahl efter att bolaget missade den egna vinstvarningen i rapporten för det första kvartalet och att utvecklingen i klädhandeln snabbt förändrats till det sämre vilket tydligt framgår när man tittar på MQ.
Proffsen vädrar haveri: "Häpnadsväckande dålig"


Mest läst i kategorin
“Vi tipsade i november om ett kortsiktigt köpläge i klädbolaget Kappahl. Utgångsläget försämrades dock snabbt när bolaget helt missade den egna vinstvarningen samtidigt som klädmarknaden havererat. Vår tes infriades inte och vi tar bort köprådet”, skriver tidningen.
Samtidigt råder SvD Börsplus sina läsare att sälja MQ-aktien. Bolagets rapport som presenterades under fredagen förra veckan var så svag att den överraskade både marknad och ledningen själva.
“Utvecklingen i klädbolagets senaste kvartalsrapport är så häpnadsväckande dålig att idén om en svensk butiksdöd nu måste tas på allvar. Vi hittar inga ljuspunkter och för MQ väntar nu rejäla krafttag och nedläggningar av olönsamma butiker. Aktien lockar endast den mest våghalsige av investerare, om ens det”, skriver SvD Börsplus Daniel Hniopek.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.