Dagens PS

Norske mogulen om ränteläget: "Explosivt"

Norska storinvesteraren Harald Moræus-Hanssen delar sina farhågor kring norska räntepolitiken, som han liknar vid en atombomb. (Foto: Pixabay)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 02 nov. 2023Publicerad: 02 nov. 2023

Den norske storinvesteraren Harald Moræus-Hanssen har ett par riktigt goda år bakom sig men ser farhågor i den norska räntepolitiken framöver.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Företag och finansiering
Spela klippet

Ljusning för svenska företag – lättare att få finansiering

30 mars 2025

Harald Moræus-Hanssen kunde förra året räkna hem en vinst på en dryg miljard kronor på sina investeringar.

Året dessförinnan, 2021, var inte lika bra men gav ändå en vinst på en halv miljard.

ANNONS

Det är alltså med goda siffror i ryggen som Moræus-Hanssen uttalar sig hos norska Finansavisen.

Ämnet är ränteuppgången i Norge som han ser som potentiellt riskfylld.

Explosivt ränteläge

“När man går från nollränta till 4-5 procent på ett år är den förändringen en atombomb,” menar den norske investeraren.

Hans resonemang är att investerare och hushåll ”gått från gratis pengar under flera år till att plötsligt konfronteras med räntor på 5-6 procent”.

För bolag med svaga balansräkningar och dålig likviditet blir situationen då explosiv, menar Moræus-Hanssen.

Väntas höja

ANNONS

Bakgrunden till uttalanden är att Norges bank håller räntemöte i december och att de flesta – inklusive Finansavisen – då räknar med en styrränta som höjs från 4,25 till 4,5 procent.

”Framtida inkomster kommer att vara mindre värda med en högre diskonteringsränta och värdena kommer att falla. Det gäller aktier, kommersiella fastigheter och bostäder”, summerar tidningen utsikterna.

Läs även:

Guld-skatt funnen i Norge: “Väldigt sällsynt” – Dagens PS

Fina fisken: Nytt rekord för norsk export

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]