Efter det allvarliga teknikhaveriet riskerar nu nätmäklaren Nordnet höga böter – Finansinspektionen kikar nu på ärendet.
Nordnet kan straffas med dryga böter


Mest läst i kategorin
I samband med det pinsamma haveriet låg kundernas konton öppna.
De kunde göra aktieaffärer från andra depåer.
Läs mer: “Förtroendet för Nordnet har fått sig en rejäl törn” Dagens PS
“Det är klart det är allvarligt om kunder har haft tillgång till andras konton. Det är därför vi nu kommer att följa upp händelsen”, säger Vidar Lindgren, pressansvarig på Finansinspektionen, till Svenska Dagbladet som uppger att myndigheten beslutat om böter på 850 miljoner kronor i liknande fall.
Kunder fick panik över det inträffade
Drabbade kunder har berättat att de blivit illa bemötta av Nordnet när de fick panik över att deras konton läckt ut och låg öppna för handel.
Förtroendet för nätmäklaren är tydligt naggat i kanten.
SvD skriver att det är för tidigt att säga om Finansinspektionen inleder en granskning av Nordnet-debaclet. I nuläget följer tillsynsmyndigheten upp händelsen.
Senaste nytt
Då fick Swedbank 850 miljoner i böter
När en liknande incident skedde på Swedbank i april 2022 fick banken ett år senare en varning och böter på 850 miljoner kronor, berättar tidningen.
Finansinspektionen hade då gjort en granskning av incidenten där ett stort antal Swedbankkunder fick felaktiga saldon och inte kunde genomföra sina betalningar.
Exakt vad som hänt på Nordnet är inte riktigt utrett. Enligt nätmäklaren var det en mjukvarukomponent som gjorde att nätmäklarens tjänster fungerade “bristfälligt”.
Nordnet utreder obehöriga transaktioner
På sin hemsida skriver Nordnet: “Vi har sett att det har inträffat i ett (1) dokumenterat fall, där en aktieorder initierades av en obehörig person. Den transaktionen har återställts, så vi har inget rapporterat fall av direkt ekonomisk påverkan från våra kunder.”
Man undersöker nu om det kan ha skett fler obehöriga transaktioner.
Läs också: Nordnet rasar på pinsamt haveri – “stoppa aktien” Dagens PS
Läs även: IT-strul: Bankkunder hade tillgång till varandras konton News55

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.