Dagens PS

Nasdaq ser inga skäl till handelsstopp

Nasdaq
Avanza, Nordea och Nordnet har handelsstoppat Kopy Goldfields och Auriant Mining, men Nasdaq vidtar inga åtgärder. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 03 apr. 2024Publicerad: 03 apr. 2024

Avanza, Nordea och Nordnet har handelsstoppat Kopy Goldfields och Auriant Mining, men Nasdaq vidtar inga åtgärder.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Företag och finansiering
Spela klippet

Ljusning för svenska företag – lättare att få finansiering

30 mars 2025

Avanza (börskurs), Nordea (börskurs) och Nordnet (börskurs) hävdar att de nämnda gruvbolagen bryter mot sanktioner kopplade till Rysslands invasionskrig i Ukraina.

Men Nasdaq, där gruvbolagen är listade, menar å sin sida att bolagen inte bryter mot några sanktioner och väljer därförd att inte stoppa handeln i linje med bankernas beslut.

ANNONS

Det här rapporterar Affärsvärlden.

“Vi har gjort en genomlysning av de internationella sanktioner som finns och vi följer hela tiden utvecklingen. Just nu kan vi inte identifiera att de aktuella bolagen är föremål för några sanktioner som föranleder Nasdaq att vida några ingripande åtgärder mot bolagen”, skriver Erik Gruvfors, pressansvarig på Nasdaq, i ett mejl till tidningen.

På börsen är Kopy Goldfields (börskurs) och Auriant Minings (börskurs) aktier alltså inte stoppade för handel, det är de däremot hos Avanza, Nordea och Nordnet och enligt artikeln berörs totalt ö ver 3 600 aktieägare i bolagen.

Läs även: Proffs omfamnar nu USA:s småbolag Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]