Nu avgår hela Northvolts styrelse. Samtidigt hotas en medgrundare till bolaget av stämning efter en storförsäljning av aktier.
Mitt i konkursen – Northvolts styrelse avgår


Mest läst i kategorin
I mars kom beskedet att Northvolt – efter sju sorger, åtta bedrövelser och ett nödår, som uttrycket lyder – ansökte om konkurs.
Konkursansökan lämnades in 21 mars, efter att en Chapter 11-process kring rekonstruktion inletts i USA.
Nu kommer beskedet att hela den kvarvarande styrelsen i Northvolt avgår, sedan var och en av ledamöterna skickat in varsin anmälan om eget utträde till Bolagsverket.
”De har valt att gå hela bunten”, säger en handläggare till Affärsvärlden som var först med att rapportera nyheten.
Scania ny ägare – tar över Northvolt-bolag. Dagens PS
Redan registrerats
Susanna Campbell och Carl-Erik Lagercrantz har fått sina utträden registrerade och det kommer även att ske när det gäller Tom Johnstone och övriga styrelseledamöter och ersättare, liksom den nyligen tillsatta externa vd:n Pia Aaltonen-Forsell.
Peter Carlsson, en av grundarna, lämnade styrelsen i december och i mitten av februari, före konkursen, lämnade medgrundaren Paulo Cerruti. I november lämnade VW:s representant, Sven Fuhrman, styrelsen.
Trots fiaskot: Han tjänade hundratals miljoner på Northvolt. Dagens PS
Senaste nytt
Slipper inte ansvar
Varför samtliga nu lämnar styrelsen är ur vissa aspekter oklart.
“Det finns inget som hindrar att styrelsen lämnar under konkursen”, säger Johan Pellegrini, advokat hos Rosengrens advokatbyrå, till Afv.
Det är inte så att man slipper ansvar för sitt agerande genom att avgå nu, påpekar han.
”Styrelsens skyldigheter gentemot konkursförvaltaren försvinner ju inte bara för att de lämnar styrelsen”.
”Om verksamheten ändå drivs vidare trots att bolaget blivit insolvent eller befinner sig i den absoluta närheten av att bli det kan styrelseledamot emellertid undgå ansvar enligt vad som gäller enligt the business judgement rule”, har Rolf Dotevall påpekat hos Ackordscentralen.
”Det är en grundläggande aktiebolagsrättslig princip att det i all affärsverksamhet måste accepteras ett visst risktagande och att ansvar därför inte kan bli aktuellt vid misslyckade affärer”.
Får inte spendera vid obestånd
Men;
”Någon frihet från ansvar för styrelseledamot enligt the business judgement rule blir knappast aktuell om ett bolag, som kan förmodas vara på obestånd, spenderar betydande tillgångar på verksamheter med osäkert utfall om finansieringen är oklar och konsekvenserna för bolaget är svåra att överblicka”.
Även en balanserad bedömare kan väl instämma i att det ser ut att stämma relativt väl på Northvolt.
Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Grundare tjänade stora pengar
Peter Carlsson har som vi tidigare skrivit lämnat Northvolts kris med cirka 200 miljoner kronor på fickan genom att sälja aktier i tid.
Nu är det medgrundaren Paolo Cerruti som är i fokus. Di skriver att han sålde aktier för mer än 70 miljoner kronor i november 2023, när Northvolts problem började hopa sig.
Cerruti sålde sina aktier till den nederländska investeringsfonden European Battery Fund, EBF, som nu anklagar Cerruti för att ha vilselett dem om Northvolts faktiska tillstånd.
Tysk biljätte landar i Skellefteå – hemligt möte på Northvolt. Dagens PS
Stäms vid tingsrätten
”Aktieöverlåtelseavtalet är ogiltigt på grund av svikligt förledande”, skriver EBF nu i en inlaga till Stockholms tingsrätt.
Den nederländska fonden tänker inleda ett skiljeförfarande för att få tillbaka hela köpeskillingen.
Man inleder med att begära att tillgångarna i Paolo Cerrutis bolag blir frysta i avvaktan på ett domslut.
Enligt fonden uppgav Cerutti bland annat att en börsnotering var planerad till september 2024 och lämnade som underlag ett internt Northvolt-dokument med en värdering av bolaget till cirka 200 miljarder kronor.
Northvolts maskiner går under klubban. Dagens PS
AP-fondernas olagliga genväg till Northvolt avslöjat. Realtid
Pensionschef om miljardförlust i Northvolt: “Inte bra investering”. E55

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.