Morgan Stanley får böter på tio miljoner dollar för bristande hantering av penningtvätt. Det rapporterar New York Post.
Mångmiljonböter för Morgan Stanley


Mest läst i kategorin
Det gäller problem under perioden januari 2011 till april 2016. Storbanken uttrycker att man är nöjda över att ha löst denna fråga “från flera år tillbaka”.
Tillsynsmyndigheten Finra uppger att banken har vidtagit “extraordinära åtgärder” för att ta itu med problemen, däribland en ny automatiserad process för att övervaka handel med penny stocks och potentiell insiderhandel.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.