Dagens PS

Triple Whitching fredag - ett extra lager spänning på börsdagen

Whitching friday
Som av en händelse så dyker börsen idag - kan det ha med den beryktade "Triple Whitching Friday" att göra? (Foto: Montage Pixabay/TT)
Mikael Gullström
Mikael Gullström
Uppdaterad: 21 mars 2025Publicerad: 21 mars 2025

Idag, fredag 21 mars 2025, markerar årets första så kallade triple witching på börsen. Ett tillfälle när aktieoptioner, indexoptioner och terminskontrakt på index löper ut samtidigt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Sammanlagt rör det sig om kontrakt värda runt 4 500 miljarder dollar, en siffra som både sätter nerver på prov och väcker förhoppningar om snabba vändningar på börsen.

Fenomenet inträffar fyra gånger om året – i mars, juni, september och december – och bär sitt häxdöpta namn eftersom tre typer av derivatkontrakt förfaller samtidigt.

Triple Whitching – som en häxkittel

Traditionellt har triple witching ställt till med extra stor rörelse under handelsdagen, inte minst när optionslösens sista timme närmar sig. Vissa beskriver det som rena ”häxkitteln”, där stora positioner antingen måste förlängas, stängas eller rullas fram till nya förfall.

I dagsläget tycks bedömare vara delade i frågan om det blir rena rama kurskaoset eller bara lite krusningar på ytan. En del pekar på att många av de lösande positionerna redan är i princip värdelösa, vilket minskar behovet av panikartade affärer i sista stund.

Andra menar att det alltid uppstår påtagligt högre volatilitet när så mycket kapital är i omlopp på en och samma gång.

Själva tradingdagen kan bli intensiv, men historiskt har det också funnits utrymme för överraskande vändningar veckan efter.

Turnaround tuesday

Den inbitne triple witching-fantasten håller därför ett extra öga på ”turnaround Tuesday” – alltså om börserna hittar ny riktning när dammet väl lagt sig.

ANNONS

Så för den som gillar spänning kan fredagen bli en riktig rysare.

För alla andra gäller det att sitta lugnt i båten och låta häxorna bränna av sitt krut innan man avgör om stormen på marknaden bara var en häxblandning i vatten­glaset eller inledningen på ett nytt börskapitel.

Läs mer:
Svenska börjätten storsatsar. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mikael Gullström
Mikael Gullström

Chefredaktör och ansvarig utgivare.

Mikael Gullström
Mikael Gullström

Chefredaktör och ansvarig utgivare.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Skrotningspremie
Spela klippet
Elbil

Därför får skrotningspremie ingen effekt - lockar nästan ingen

21 mars 2025
ANNONS
ANNONS