Dagens PS

Swedbank: Då våras det för svensk ekonomi

Svensk ekonomi lyfter i samband med de första vårtecknen, om Swedbank får rätt. (Foto: TT)
Svensk ekonomi lyfter i samband med de första vårtecknen, om Swedbank får rätt. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 20 jan. 2021Publicerad: 20 jan. 2021

I vår lättar det, då går ekonomin mot ljusare tider, skriver banken i sin senaste konjunkturrapport.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Just nu tyngs svensk ekonomi av den höga smittspridningen med hårdare restriktioner. Men till våren har vaccinationerna förhoppningsvis fått genomslag och då ljusnar det även för Sveriges finanser, spår Swedbank i konjunkturrapporten Swedbank Economic Outlook, enligt ett pressmeddelande.

“I takt med allt fler svenskar vaccineras så kommer restriktionerna gradvis lättas och de ekonomiska utsikterna för i år och nästa år har därför reviderats upp. Men finanspolitiken behöver få ut stöd till den hårt drabbade tjänstesektorn. Annars är risken att återhämtningen försenas och går långsammare”, kommenterar Swedbanks chefekonom Mattias Persson.

ANNONS

Swedbanks senaste prognos är att svensk ekonomi växer med 3,0 procent under 2021, jämfört med prognosen i november på 2,1 procent.

Tillväxten väntas bli bredare och öka under andra halvåret 2021.

Den största risken för att återhämtningen av ekonomin drar ut på tiden är att vaccineringen av någon anledning blir försenad, enligt Swedbank.

Finanspolitiska åtgärder behöver fortsätta stödja utvecklingen både på kort och lång sikt, bland annat genom mer stöd till tjänstesektorn, heter det också.

Läs även: Handelsbanken: Då vänder det för ekonomin »

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]