Sveriges bruttonationalprodukt, BNP, minskade med 0,5 procent i november, visar SCB:s preliminära sammanställning.
SCB: BNP sjönk 0,5 procent i november


Mest läst i kategorin
BNP-nedgången i Sverige i november var 0,5 procent, säsongrensat och jämfört med oktober, konstaterar SCB utifrån sin preliminära sammanställning i BNP-indikatorn som är kalenderkorrigerad.
“Den svenska ekonomin krympte i november med en bred nedgång i tillverkningsindustrin samt i flera stora tjänsteproducerande branscher”, säger Melker Pettersson Loberg, ekonom på SCB, i en kommentar. Läs mer här.
BNP var enligt Statistiska centralbyråns preliminära indikator 0,7 procent högre 2022 än motsvarande månad 2021, framgår det.
Svensk ekonomi går så in i Norden sämst
På måndagen kunde Dagens PS berätta, med hänvisning till Affärsvärlden, att kanadensiska analysinstitutet Alpine Macro kommit fram till att Sverige är det enda landet i Norden med negativ ekonomisk tillväxt i år.
Detta bekräftas i prognoser som visar att BNP i Sverige under 2023 sjunker med 0,4 procent.
I Danmark är förväntan att bruttonationalprodukten stiger under året med 0,5 procent, och i Norge tror man på en BNP-ökning med 0,8 procent medan Finland tror på en nolltillväxt av BNP under 2023.
Läs hela artikeln: Sveriges ekonomiska läge sämst i Norden

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.