Dagens PS

Hög euro-inflation gäckar räntespekulanter

inflation
Euroområdets inflation är fortsatt het, däribland Tysklands, och det ställer till det bland annat för investerare som kalkylerat med att ECB fortsätter sänka räntan. (Foto: Michael Probst/AP)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 07 jan. 2025Publicerad: 07 jan. 2025

Inflationen är hetare än väntat i euroområdet och för investerare som räknar med ECB-sänkningar av räntan är det inga glada nyheter.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Lars Calmfors är kritisk till den ekonomiska politik som Trump bedriver
Spela klippet
Makro

Svenska experten: "Trumps ekonomiska strategi är obegriplig"

08 feb. 2025

Det är upplagt för besvikelse för handlare som positionerar sig för att Europeiska centralbanken, ECB, ska sänka räntorna med nästan en procentenhet under första halvåret, skriver Reuters och hänvisar till de inflationsuppgifter som kommit in från Tyskland och Spanien och som indikerar att inflationen stiger mer än väntat.

Senare i dag, tisdag, släpps euroområdets harmoniserade konsumentprisindex (HIKP) och det väntas ha gått upp till 2,4 procent i december från 2,2 procent i november, framgår det.

ANNONS

Sista statistiken över inflationen inför ECB-mötet

Siffrorna över prisökningarna i Europa som nu presenteras är de sista före ECB:s nästa penningpolitiska möte den 30 januari.

Tyskland, som är eurozonens största ekonomi, fick en högre inflation i december till följd av en mindre nedgång i energipriserna.

Just energi kan, enligt Reuters, bli “en nagel i ögat på ECB” då naturgaspriserna annars skenar och uppges ligga på de högsta nivåerna på 14 månader.

Det lutar åt fortsatt höga gaspriser, även om de inte går att jämföra med hur det såg ut 2022, och bakgrunden till det uppkomna läget nu är mindre gas i lager vid sidan av att Ryssland slutar leverera gas till Europa via Ukraina efter ett avslutat avtal som sträckt sig över decennier.

Priserna ökar även i Storbritannien

Det är inte bara EU-länderna som tampas med snabbare prisökningar än väntat. Även Storbritannien, som står utanför EU, märker av ett ökat inflationstryck som en effekt av löneökningar.

ANNONS

Det här sätter också avtryck i de brittiska 30-åriga statsobligationsräntorna, som i måndags var snubblande nära att nå sina höga nivåer sedan 1998, enligt Reuters rapport.

Missa inte: ECB:s svåra balansgång: Inflationen som vägrar ge med sig Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Investeringar i enskilda företagsobligationer

Få unik tillgång till den nordiska high yield-marknaden och exklusiva investeringsmöjligheter i nordiska tillväxtföretag.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS