Hang Seng i Hongkong stiger med mer än 2,20 procent på rallyt i Xiaomi-aktien på tisdagsmorgonen.
Hang Seng i Hongkong inte oväntat i täten


Mest läst i kategorin
Xiaomi rusade med 15 procent i öppningen av Hongkongbörsen på nyheten om lanseringen av sin elbil, som utmanar Tesla rejält både i pris och räckvidd enligt det kinesiska företaget, mest känt för att tillverka smartphones.
Just nu, klockan 07.45 svensk tid, är Hang Seng i Hongkong upp med 2,23 procent med Xiaomi som draglok.
Nikkei 225 i Japan backar 0,02 procent i slutfasen av handeln.
S&P/ASX 200 i Australien har stängd ned med 0,11 procent.
Shanghaibörsen i Fastlandskina tappar 0,19 procent medan Kopsi i Sydkorea pendlar kring nollstrecket.
I USA var börsutvecklingen blandad på måndagen.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.