Dagens PS

Nästa kris för Vita huset: Räntan rusar i USA

Oro för USA
Donald Trump har som uttalat mål att få ner räntorna i USA. På måndagen mötte planen ett bakslag som kan bero på ett försvagat förtroende för USA.
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 09 apr. 2025Publicerad: 08 apr. 2025

Förtroendet för USA som en säker hamn i oroliga tider verkar ha fått sig en allvarlig törn. Det vi ser kan vara början på ett paradigmskifte på räntemarknaden.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Larry Fink om världens kapital
Spela klippet
Makro

Larry Fink: “Dela vinsterna – annars brakar kapitalismen ihop”

20 apr. 2025

Utvecklingen är besvärande för Vita huset. Samma räntor som Trump sagt att han vill få ner ökar istället från måndagen till onsdagen. Väldigt förenklat kan man säga att det visar ett minskat intresse för att låna ut pengar till USA.

Den amerikanska tioårsräntan steg med hela 30 punkter på mindre än ett dygn, från 3,90 procent till 4,20 procent. Enligt DI är det ett tecken på att det långsiktiga förtroendet för den amerikanska ekonomin sjunker.

Till onsdagen ökade den så kallade långa räntan ännu mer, men uppgången lugnade sig något och ligger nu på 4,3 procent. Fortfarande 40 punkter över lägsta nivån i måndags.

“Vi måste gå tillbaka till covid för att hitta något liknande”, säger Nils Kristian Knudsen, ränte- och valutastrateg på Handelsbanken. Han fortsätter: “Oavsett de bakomliggande faktorerna är svängningarna helt extrema.”

Läs mer: Svagare dollar – ett lurigt drag från presidenten? Dagens PS

Marknadsränta
Den amerikanska så kallade 10-åringen har som ni ser ökat kraftigt från måndag morgon. (Bild: CNBC)

Tullkonflikten skakar förtroendet för USA

CNBC rapporterar att den senaste turbulensen på räntemarknaden är direkt kopplad till Donald Trumps aggressiva tullstrategi.

Detta har enligt DI lett till spekulationer om att investerare inte längre ser amerikanska statsobligationer i samma ljus. Clark Bellin, investeringschef på Bellwether Wealth, säger till CNBC att “internationella investerare kanske inte längre ser USA som den trygga tillflyktsorten de tidigare gjort.”

ANNONS

Nästa avgörande punkt för den amerikanska ekonomin är inflationen. Tullarna spås ge kraftiga prisökningar i landet som importerar mycket varor, bland annat från Kina.

Högre inflation brukar vanligtvis ge ännu högre räntor och kommer i så fall att begränsa Feds möjlighet att sänka räntorna i USA för att stimulera ekonomin.

Sammantaget ger en oroväckande bild av utvecklingen i USA. Det är inte omöjligt att det är orsaken till att räntemarknaden styr om till andra alternativ.

Ränteutvecklingen i USA och Europa

• Amerikansk 10-årsränta: Oväntat upp från 3,90% till 4,20% på ett dygn
• Federal Reserve: Marknaden förväntar sig fem sänkningar av styrräntan under 2025
• VIX-index (rädsloindex): Nått 60 – högsta nivån sedan augusti 2024
• Bankaktier: 15-20% nedgång på kort tid i USA, Europa och Japan

ANNONS

Senaste nytt

Högre ränta en varningssignal

Experter menar att utvecklingen är minst sagt oroväckande. Danske Banks aktiestrateg Molly Guggenheimer målar för DI upp ett dystert scenario:

”Det absolut sämsta scenariot, som man ska ha koll på, är om aktier går ned och räntor går upp. Det kan betyda två saker: att marknaden ser risk för mer inflation eller – i ett mer dystert scenario – att investerare lämnar amerikanska statspapper för att man inte vill äga dollar och att USA inte är ett säkert land att vara investerad i. Det skulle jag vara rädd för”, säger hon.

Läs mer: Trumprallyt i spillror – nu vacklar kryptojättarna. Realtid

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS