Dagens PS

Läkare fast i miljardbedrägeri

Ett miljardbedrägeri i Kalifornien nystas upp - spåren går till Norden
Qualcomm råkade ut för ett miljardbedrägeri när dess vice vd med hjälp av sina syskon blåste bolaget. Spåren gick från Kalifornien till Oslo. (Foto: Ross D Franklin/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 11 mars 2025Publicerad: 11 mars 2025

Läkaren köpte lyxfastigheter för 100 miljoner utan att någon förstod varifrån pengarna kom. Nu spåras de till ett miljardbedrägeri i USA.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det väckte uppmärksamhet när den norsk-iranske läkaren Mohammed Arabi hösten 2016 började hamstra lyxfastigheter i Oslo.

Att han bytte namn flera gånger, tog stora risker och investerade i fonder som var svåra att spåra, minskade inte uppmärksamheten – och så småningom misstankarna.

I norska Dagens näringsliv presenterades läkaren som ”Oslos okände fastighetsmagnat” efter att ha köpt på sig fastigheter värda över 100 miljoner norska kronor.

Det alla undrade mest över var varifrån pengarna kom. Svaret? Från ett miljardbedrägeri USA mot en IT-jätte.

Frågan utreds i en rättegång som startar nu i Kalifornien.

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Brodern åtalad

Oslo-läkarens bror, Karim Arabi, sitter på de åtalades bänk, anklagad för en större konspiration som innefattar både bedrägeri och penningtvätt.

Karim Arabi hade en central roll i ett av USA:s större teknikföretag, Qualcomm.

ANNONS

Som vice vd för forskning och utveckling hade han ett stort inflytande på koncernen vad gäller ny teknik. Det var i den rollen han ska ha inlett bedrägeriet 2015.

Då hade det lilla, nystartade företaget Abreezio sensationellt nog lyckats utveckla ett chip som väckte Qualcomms intresse.

Att Karim Arabi upptäckte innovationen var kanske inte så konstigt. Det var studenten Sheida Alan som utvecklat den – syster till Karim Arabi och till Oslo-läkaren Mohammed Arabi.

ANNONS

Senaste nytt

Köpte syrrans bolag

Karim Arabi lät snabbt sitt Qualcomm köpa systerns bolag för motsvarande 1,3 miljarder norska kronor.

Åklagaren menar att systern i själva verket bara varit en bulvan för Karim Arabi, som ska ha ”investerat pengarna i fastigheter i Kanada och Norge samtidigt som han dolde sitt engagemang, kanaliserade pengar tillbaka till sina amerikanska företag genom förmedlande ”målvakter”, ljög upprepade gånger under Qualcomms efterföljande civila bedrägerifall och fick regelbundna betalningar av tvättade bedrägeriintäkter fram till månaden innan han greps”, skriver åklagaren i Kalifornien.

I Norge hade brodern Mohammed Arabi bytt namn till Mamad Adar, men kunde fortfarande inte förklara hur han kunde köpa fastigheter för mer än 100 miljoner.

”Jag betraktar finansieringen som en privat angelägenhet”, sade Mohammad Arabi när Dagens näringsliv bad om en kommentar våren 2017.

Beslag av fyra fastigheter

ANNONS

Nu har Ekokrim beslagtagit två fastigheter i Oslo, som ägs av Arabis/Adars företag, liksom en lyxlägenhet och en villa med egen brygga och strandtomt.

Den norsk-iranske läkaren hävdar fortfarande att målet i USA ”inte har med mig att göra” och att ”det har inte kommit några pengar från USA”.

I åtalet anklagas Karim Arabi för att ha startat Abreezio som ett fiktivt bolag för att kunna sälja ett superchip till Qualcomm.

FBI-agenter har dessutom hittat skisser som visar tydliga likheter mellan Qualcomms egen teknik och den sensorteknik som sedan såldes till bolaget.

Något mer att säga om saken?

Möjligen att den norska polisen kunnat få upp spåret redan när man såg var de lägenheter Mohammad Arabi köpte låg.

Området heter Tjuvholmen.

Kryptoinvesteringar: Tusentals svenskar kan ha blivit lurade. Dagens PS

Förlorade 290 000 – får hjälp att stämma banken. Dagens PS

ANNONS

Trendbrott för bedrägerier: “På rätt väg”. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS