Dagens PS

Konflikten inom EBM hårdnar – "väldigt obehagligt"

Ekobrottsmyndigheten
Nu får EBM:s generaldirektör Monica Rodrigo allt mer kritik. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 03 maj 2021Publicerad: 03 maj 2021

Nu reagerar flera medarbetare på Ekobrottsmyndigheten över generaldirektör Monica Rodrigos hantering av sina egna medarbetare. Monica Rodrigo har på sistone kritiserats hårt över sitt ledarskap på EBM.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Företag och finansiering
Spela klippet

Ljusning för svenska företag – lättare att få finansiering

30 mars 2025

”Jag upplevde samtalet som väldigt obehagligt och under samtalets gång framstod det som omöjligt för mig att ha med någon avvikande mening.”

Så beskriver EBM:s rättschef Eva Melander Tell ett remissvar som hade fullt stöd av både Eva Melander Tell och den biträdande rättschefen Birgitta Resenius, skriver Di. 

ANNONS

Men Monica Rodrigo höll inte med och hävdade att det inte skulle tas med någon avvikande mening i yttrandet.

Kände sig pressad

Eva Melander Tell kände sig vidare pressad när hon upprättade en tjänsteanteckning där hon skriver: ”Monica frågade mig om jag insåg vilka signaler en sådan avvi­kande mening skulle skicka till departementet och att jag skulle uppfattas som illojal.”

Det är första gången Eva Melander Tell har skrivit en tjänsteanteckning och hon har inte hört talas om medarbetare som “skriver tjänsteanteckningar med sådan innebörd” tidigare.

Märkligt och otydligt

Eva Melander Tell beskriver även utformandet av remissyttrandet som märkligt och otydligt och att det var ett resultat av att det “var omöjligt för mig att ha med någon avvikande mening.”

”Jag tycker att tjänstean­teckningarna talar sitt tydliga språk”, avslutar hon.

ANNONS

Läs mer: Svårt för EBM att lagföra ekobrottslingar

 

 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]