Dagens PS

Klarna-vd:n jublar över "game changer"

Klarna
"Detta är en game changer", skriver Klarnas medgrundare och vd Sebastian Siemiatkowski i en kommentar om att bolaget får exklusiv rätt att ta hand om betallösningarna hos bjässen Walmart. (Foto: Lars Pehrson/SvD/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 17 mars 2025Publicerad: 17 mars 2025

Svenska Klarna meddelar att bolaget får exklusiv rätt att erbjuda finansiering i kassorna hos den amerikanska detaljhandelsjätten Walmart.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Walmart har 85 miljoner kunder och för Klarna är det ett jätteavtal som nu gått i lås.

“Detta är en game changer”, skriver Klarnas medgrundare och vd Sebastian Siemiatkowski i en kommentar.

ANNONS

Kan trycka upp Klarnas börsvärde

Klarna får nu möjlighet att erbjuda sina finansieringstjänster hos Walmart både online och i företagets butiker genom ett partnerskap med konsumentfinansieringsappen One Pay.

Affären som det svenska betalföretaget nu landat kan trycka upp Klarnas värde inför börsnoteringen i USA som rycker allt närmare.

Klarnas vd och grundare Sebastian Siemiatkowski beskriver det som en “enorm förtroendeförklaring” att Walmart-bolaget One Pay nu knutit företaget till sig som exklusiv partner.

ANNONS

Senaste nytt

Inget datum eller värde avslöjat

“Vi ser fram emot att hjälpa till att omdefiniera utcheckningen från världens största detaljhandlare – både online och i butikerna”, skriver Siemiatkowski.

I fredags ansökte Klarna hos USA:s finansinspektion SEC om att få noteras på New York-börsen. Däremot har bolaget inte preciserat vare sig datum för introduktionen eller vilken värderingen kan bli.

ANNONS

Läs även: Klarnas börsentré nära – ansöker nästa vecka Dagens PS

Walmart som Klarna nu ska samarbeta med via One Pay är världens 13:e högst värderade börsbolag och omsatte i fjol motsvarande cirka 6 800 miljarder kronor. En femtedel av Walmarts omsättning förra året var onlineförsäljning.

“Glada att samarbeta med Klarna”

“Det har aldrig varit viktigare att ge konsumenterna enkla och bekväma sätt att få tillgång till rättvis kredit vid försäljningsstället – och det gäller särskilt för de miljontals människor som vänder sig till Walmart varje vecka för allt”, säger Omer Ismail, vd för One Pay, i pressmeddelandet och tillägger att företaget är “otroligt glada över att samarbeta med Klarna”.

Walmart säljer allt från livsmedel till elektronik, bilar och verktyg och kunderna kommer nu med hjälp av Klarna att erbjudas olika typer av betalnings- och kreditlösningar, däribland även betalningsplaner på upp till tre år.

Klarna får nu sköta Walmarts betallösningar och inte rivalen Affirm, som enligt TT “kollapsar i terminshandeln på Wall Street efter nyheten”.

Aktien i Affirm faller med hela 14 procent i den amerikanska förhandeln.

Läs även: Klarna vill starta aktiehandel – och konkurrera med Robinhood Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS