Dagens PS

JP Morgan överväger flytt från Tyskland

JP Morgan
Hot om strömavbrott i energikrisens spår får JP Morgan att skissa på att flytta delar av sin verksamhet till Storbritannien. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 07 sep. 2022Publicerad: 07 sep. 2022

Hot om strömavbrott i energikrisens spår får JP Morgan att skissa på att flytta delar av sin verksamhet till Storbritannien.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Av rädsla för tyska strömavbrott planerar den amerikanska jättebanken JP Morgan att flytta arbete från Tyskland till Storbritannien, enligt flera rapporter, skriver Daily Mail.

Bakgrunden är att det statligt ryska kontrollerade Gazprom stängt av gasleveranserna på obestämd tid till Tyskland och Europa.

ANNONS

Wall Street-banken kan vidta nödåtgärden med en flytt om Putin fortsätter strypa gasen till Tyskland via Nord Stream 1 i vinter och syftet med flytten till Storbritannien är att förhindra störningar i JP Morgans handel, framgår det.

Putin har deklarerat att gasleveranserna återupptas endast om västs sanktioner mot Ryssland för kriget i Ukraina upphävs.

I samband med Storbritanniens utträde ur EU, brexit, flyttade JP Morgan tillgångar till ett värde av cirka 200 miljarder euro från London till Frankfurt.

Även en rad andra finansaktörer flyttade sina tillgångar från Storbritannien till Tyskland när britterna röstade för att lämna EU.

När det gäller Europas energikris bidrog det skenande energipriset i augusti till att inflationen i euroområdet nådde en ny rekordnivå på 9,1 procent .

I måndags föll euron till den lägsta nivån på 20 år mot dollarn och sjönk under 0,99 dollar, berättar Daily Mail och konstaterar att orsaken var ökad recessionsoro i euroområdet.

Läs även: Tyskland håller kärnkraftverk öppna för att klara elkrisen

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Immunovia redo att ta klivet in på USA-marknaden 2025

TO3 tillgänglig för teckning

Läs mer om TO3- teckningsoptionerna
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]