Nordnet lanserar på tisdagen en ny indexfond med inriktning på småbolag – fonden förvaltas tillsammans med Wall Street-banken JP Morgan.
JP Morgan och Nordnet bakom ny fond


Mest läst i kategorin
Det är nätmäklaren Nordnets eget fondbolag som förvaltar fonden, “Nordnet Småbolag Sverige Index”, tillsammans med amerikanska bjässen JP Morgan.
Nordnet Småbolag Sverige Index är Finlands första indexbaserade fond med exponering mot svenska småbolag och följer ett nytt index med 80 ingående bolag.
De tio största innehaven i fonden utgör 30 procent av portföljen.
Marknadsvärdet på ingående bolag uppges för närvarande vara 3–60 miljarder kronor. De största innehaven i fonden är Castellum (börskurs), Addtech (börskurs), Beijer (börskurs), Getinge (börskurs), Tele2 (börskurs) och Securitas (börskurs).
“Passar bra för långsiktiga investerare”
“Vår nya fond passar bra för långsiktiga sparare som har en positiv syn på den svenska ekonomin, innovationskraft och företagande. Småbolag är generellt sett förknippade med både högre risk och avkastningspotential, så jag tror att den typiska spararen kommer att ha fonden som en byggsten i en portfölj med flera andra fonder”, säger Suvi Tuppurainen, landschef för Nordnet Finland.
De löpande kostnaderna för Nordnet Småbolag Index är 0,35% och en valutaväxlingskostnad tillkommer eftersom handel i fonden sker i svenska kronor, framgår det i pressmeddelandet.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.