Det är fortsatt rally på Hongkongbörsen där Hang Seng rusade 6,2 procent strax efter klockan 6, svensk tid, på torsdagsmorgonen.
Hongkongbörsen rusar över 6 procent


Mest läst i kategorin
Di rapporterar att Hang Seng-indexet på Hongkongbörsen fortsatt rusar på torsdagsmorgonen, svensk tid, med internetföretaget Tencent som ett av dragloken.
Tenent var vid tidpunkten för Di:s börsrapport upp med 7,6 procent.
Ännu starkare gick fastighetsbolaget Country Garden, som noterades för en uppgång på 11,6 procent.
På fastlandsbörserna i Kina hade Shanghaibörsens kompositindex avancerat 2,8 procent vid Di-rapporten.
Shenzhenbörsen hade klättrat drygt 4 procent.
I Japan var det ledande börsindexet Nikkei 225 på plus med 3,5 procent. Där gick konglomeratet Softbank som tåget (+6,7 procent).
Sydkoreanska Kospi var upp med 1,8 procent medan Australienbörsens S&P/ASX 200 var upp 1,1 procent.
Läs även: Det händer på börsen idag 17 mars

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.