Dagens PS

GW Perssons hemliga guldgruva avslöjad

Leif GW Persson försöker dölja sitt investmentbolag, som gjort honom rik, men bolagets namn avslöjas av Expressen. (Foto: TT)
Leif GW Persson försöker dölja sitt investmentbolag, som gjort honom rik, men bolagets namn avslöjas av Expressen. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 15 juli 2019Publicerad: 15 juli 2019

Aktieklipparen, tv-kändisen och kriminologiprofessorn förtegen om investmentbolaget som gjort honom stenrik.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Företag och finansiering
Spela klippet

Ljusning för svenska företag – lättare att få finansiering

30 mars 2025

“Det stora som har hänt är att jag lagt över de finansiella affärerna i ett särskilt investmentbolag. Det finansiella är utan jämförelse den största delen av verksamheten i mina bolag numera”, säger Leif GW Persson till Expressen.

Men han vill inte avslöja vad investmentbolaget heter.

ANNONS

Tidningen har emellertid lyckats lista ut det genom att gräva i offentliga databaser: Arastoupour & Persson Investment AB.

Det är där tv-profilen har sin handel med värdepapper och som gjort honom förmögen.

Leif GW Persson har även en finanskompanjon i investmentbolaget, Iraj Arastoupour, som beskrivs som en doldis.

Totalt sett omsätter GW Persson företagsimperium med värdepappershandel, intäkter från böcker, film och tv samt ett varumärkesbolag med försäljning av GW:s viner, viltkött och ett eget snus närmare 100 miljoner kronor, avslöjar den folkkäre tv-profilen för Expressen där han även säger att hans börsaffärer är “ganska riskfyllda” och att han därför bestämt sig för att sluta leverera aktietips till allmänheten.

“Jag har inget emot att berika folk, men det kan jag ju inte garantera. Jag vill definitivt inte medverka till deras olycka, så att de ger sig in i affärer som de egentligen inte har råd med. Ungefär så har jag tänkt”, säger Leif GW Persson i artikeln.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]