Dagens PS

Gardell köper aktier i Nordea för över 1 miljard

aktier Nordea
Christer Gardell har köpt aktier för över 1 miljard kronor i storbanken Nordea senaste månaderna, berättar finanskändisen i Di TV.
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 21 maj 2021Publicerad: 21 maj 2021

Christer Gardell köper aktier i Nordea för över 1 miljard kronor, berättar finanskändisen i Di TV.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Gardells aktivistfond Cevian Capital har stortankat aktier i Nordea under senaste månaderna. Enligt Gardell skulle emellertid exponeringen mot Nordea kunna vara större än vad som nu är fallet.

“Nordeas vikt i vår portfölj är fortsatt låg i förhållande till vad den skulle kunna vara”, säger Christer Gardell.

ANNONS

Gardell medger samtidigt att Cevian Capital ökat sin aktievikt i Nordea “betydligt” och totalt handlar det om aktieköp för över 1 miljard kronor under de senaste månaderna, förklarar han.

Gardell: Aktien “ruskigt billig”

Finanstoppen anser att Nordea-aktien är “fortsatt ruskigt billig”.

“Vi är övertygade om att Nordea har potentialen att generera en avkastning på eget kapital (ROE) på minst 12-14 procent. Med en värdering på en gånger bokfört värde är banken snarare prissatt som om den skulle tjäna 6-7 procent. Vi vill genom vår ökning också klargöra att vi tar ett ännu större ägaransvar i Nordea”, framhåller Gardell i Di TV-intervjun.

Han tror att värdet på aktivistfondens Nordea-portfölj kan dubblas, det finns potential till det, enligt Christer Gardell som tillägger att Nordeas aktie avkastat 30 procent hittills i år.

Gardell pratar även om vad han förväntar sig av Nordeas vd Frank Vang-Jensen under 2021, och han räknar också med att Sampo avyttrar fler aktier eller på annat sätt minskar sin position i Nordea.

Huruvida Gardells Cevian Capital då klipper till på Sampos aktier kommenterar inte Gardell, som understryker att inga hinder finns att hans aktivistfond ökar ägandet i Nordea till över fem procent.

ANNONS

Nordeas aktie stiger på fredagen på nyheten om att Gardell miljardköpt aktier i banken. Vid 13.30 var aktiekursen upp 2 procent, enligt Di.

Läs även: Gardell ger sig själv 260 miljoner i present »

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS