Christer Gardell köper aktier i Nordea för över 1 miljard kronor, berättar finanskändisen i Di TV.
Gardell köper aktier i Nordea för över 1 miljard


Mest läst i kategorin
Gardells aktivistfond Cevian Capital har stortankat aktier i Nordea under senaste månaderna. Enligt Gardell skulle emellertid exponeringen mot Nordea kunna vara större än vad som nu är fallet.
“Nordeas vikt i vår portfölj är fortsatt låg i förhållande till vad den skulle kunna vara”, säger Christer Gardell.
Gardell medger samtidigt att Cevian Capital ökat sin aktievikt i Nordea “betydligt” och totalt handlar det om aktieköp för över 1 miljard kronor under de senaste månaderna, förklarar han.
Gardell: Aktien “ruskigt billig”
Finanstoppen anser att Nordea-aktien är “fortsatt ruskigt billig”.
“Vi är övertygade om att Nordea har potentialen att generera en avkastning på eget kapital (ROE) på minst 12-14 procent. Med en värdering på en gånger bokfört värde är banken snarare prissatt som om den skulle tjäna 6-7 procent. Vi vill genom vår ökning också klargöra att vi tar ett ännu större ägaransvar i Nordea”, framhåller Gardell i Di TV-intervjun.
Han tror att värdet på aktivistfondens Nordea-portfölj kan dubblas, det finns potential till det, enligt Christer Gardell som tillägger att Nordeas aktie avkastat 30 procent hittills i år.
Gardell pratar även om vad han förväntar sig av Nordeas vd Frank Vang-Jensen under 2021, och han räknar också med att Sampo avyttrar fler aktier eller på annat sätt minskar sin position i Nordea.
Huruvida Gardells Cevian Capital då klipper till på Sampos aktier kommenterar inte Gardell, som understryker att inga hinder finns att hans aktivistfond ökar ägandet i Nordea till över fem procent.
Nordeas aktie stiger på fredagen på nyheten om att Gardell miljardköpt aktier i banken. Vid 13.30 var aktiekursen upp 2 procent, enligt Di.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.