FI går nu ut med en varning tillsammans med Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten, Esma, som riktar sig till särskilt unga på börsen som använder sig av en ny AI-trend.
FI varnar för ny AI-trend bland unga på börsen


Mest läst i kategorin
Det handlar om att så många som nästan var tredje i åldersgruppen 20-29 år använder sig av någon form AI-tjänst för investeringsråd. 29 procent för att vara exakt.
“Står inte under någon tillsyn”
Det visar en ny undersökning som utförts på uppdrag av Finansinspektionen, FI, under februari i Sverige.
Bland svenska sparare som helhet är det 15 procent som tillfrågar en AI för att fatta beslut om investeringar enligt enkäten.
“De öppna AI-tjänster som finns i dag står inte under någon tillsyn och kan basera sina svar på gammal och inaktuell information, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på FI till Dagens Nyheter om den AI-trend FI är bekymrade över och utvecklar;
“Det kan vara så att AI-verktyg marknadsförs som ett sätt att kunna förutse hur marknaden kommer att röra sig, men trots att teknikens har utvecklats mycket det finns fortsatt inga genvägar till snabb avkastning.”
Senaste nytt
AI-trend kan vara komplement
Att just unga hakat på den AI-trend som undersökningen visar tycker FI är särskilt bekymmersamt.
“Vi ser en tydlig risk att många, inte minst unga, bränner sig om man litar blint på ett AI-verktyg”, förklarar Moa Langemark.
Vill du få fler nyheter som denna från Dagens PS? Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Samtidigt är möjligheten att ta hjälp av ett AI-verktyg för att få sparråd inte bara dåligt – om man gör det på rätt sätt framhåller FI:s konsumentskyddsekonom till DN;
“Det vi säger är att AI kan vara en del av din informationsinhämtning, men inte den enda. Man behöver alltid ta in er källor, vara källkritisk och bilda sig sin egen uppfattning.”
Läs mer:
Listan – bedragarna FI varnar för – Dagens PS
Sparandets fällor – så slutar du sabotera din ekonomi – Dagens PS

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.