Oro på världens börser och nya tullhot pressar den amerikanska centralbanken. Nu pekar mycket på att Fed kan tvingas agera snabbare än väntat.
Fed kan tvingas sänka räntan – marknaden skriker efter ingrepp


Mest läst i kategorin
Raset på världens börser har skakat om finansmarknaderna.
Nu ser allt fler en räntesänkning som oundviklig – Federal Reserve kan tvingas trycka på räddningsknappen.
Sannolikheten ökar för “räddningsränta”
Den amerikanska centralbanken Federal Reserve befinner sig i ett pressat läge. Enligt DN har sannolikheten för en räntesänkning i maj stigit från 19 procent för en vecka sedan till 50 procent i dag, baserat på CME Groups analysverktyg.
“Det är ett tecken på hur allvarlig situationen är – att folk tror att centralbanken kommer med räddningsnedskärningar. Det är en stark reaktion, milt uttryckt, på Trumps tullpolitik”, säger Erik Bruce, chefsstrateg på Nordea Markets, till DN.
Flera börser i Asien föll med tvåsiffriga tal under måndagsmorgonen. Även i USA noterades stora nedgångar i förhandeln.
“I Asien beror det lite på att de inte fick med sig den senaste nedgången i fredags, men USA:s terminer är också kraftigt neråt, så jag tror att det är bristen på positiva nyheter under helgen”.
“Det finns inget hopp om att Trump ska avgå”, säger Bruce.
Missa inte: Planerar du sommarresa? Undvik de här flygplatserna. Dagens PS
Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Senaste nytt
Powell: Tullarna slår hårdare än väntat
Fed-chefen Jerome Powell varnade i ett tal i Arlington i fredags för att Donald Trumps nya så kallade “Liberation Day”-tullar väntas få större ekonomiska konsekvenser än tidigare bedömningar.
“Det står nu klart att tullhöjningarna kommer att vara betydligt större än väntat, och samma sak gäller de ekonomiska effekterna, som kommer att inkludera högre inflation och lägre tillväxt”, sa Powell.
Han betonade samtidigt att centralbanken inte avser att skynda fram ett räntebeslut.
“Det känns som att vi inte behöver skynda. Det känns som att vi har tid”.
“Vi måste vänta och se hur det här utvecklas innan vi gör några justeringar”.
Powell lyfte också att utsikterna är osäkra och att effekterna av tullarna kan bli långvariga.
Uppmanas hålla fast vid strategin
Trots börsfrossan och ökade marknadsrörelser menar Erik Bruce att det finns skäl att hålla fast vid långsiktiga investeringsstrategier.
“Ju längre ner vi kommer desto mindre vettigt är det att försöka dra sig ur. Nu är stämningen så negativ att bara mindre positiva nyheter kan vända på det”, säger han till DN.
“Mitt råd är att bara hålla fast vid strategin och fortsätta investera som tidigare”.
Federal Reserves styrränta ligger kvar på cirka 4,3 procent. I mars signalerade banken en möjlig sänkning med totalt 0,5 procentenheter senare under året.
Läs även: Finland har inte råd: Avråder från svenska skattereformen. Dagens PS
Läs även: Ackman varnar för “ekonomisk nukleär vinter” i USA. Dagens PS

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor.

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor.

TO3 tillgänglig för teckning