Dagens PS

Experternas köpråd öser in efter rapporten

Flera köpråd regnar in för bolaget från experterna som tycker det är läge att slå till på aktien efter rapporten.
Flera köpråd regnar in för bolaget från experterna som tycker det är läge att slå till på aktien efter rapporten. (Foto: Mickan Mörk / TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 16 apr. 2025Publicerad: 16 apr. 2025

Det bara öser in höjda riktkurser och nya köpråd efter bolagets senaste rapport. Den högsta med så mycket som 23 procents potentiell uppsida.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Swedbank går dock mot strömmen med rådet “minska” men även deras analytiker Markus Sandgren höjer sin riktkurs till 301 kronor för aktien som just nu står i 313 kronor.

“Vi blev förvånade”

“Vi blev förvånade över att det genomsnittliga courtaget per transaktion fortsatte att stiga (ökade 7 procent från föregående kvartal) efter flera kvartal med samma trend”, skriver Swedbanks analytiker i sin analys om gårdagens rapportör Avanza (börskurs Avanza).

Men utöver det så är det alltså idel glada tongångar och köpråd bland börsens experter för nätmäklaren rapporterar Placera.

Avanza lyfter i börsoron: “Hög handelsaktivitet”

Mitt i börsoron kommer nishbanken Avanza med ett superresultat för årets tre första månader. Över 22 miljarder kronor, och dessutom 62 400 nya, kunder lyckades nätmäklare locka i kvartalet som gick.

Inte mindre än sex analyshus, inklusive Swedbank, höjer sin riktkurs för bolaget. Barclays höjer riktkursen till 280 kr från 270 kr med rådet “jämvikt”. Därutöver är det en kvartett av köpråd som trillat in.

Carnegie höjer riktkursen till 335 kronor från tidigare 330 kronor. Rekommendationen köp upprepas.

ANNONS

Senaste nytt

Norskt köpråd högst

Storbanken SEB höjer riktkursen måttligt från 355 kr från 353 kr, vilket ändå är en uppsida på 13 procent mot dagens kurs.

ANNONS

Bankkollegan DNB tror på ännu lite mer potential. Deras expert ger ett köpråd och höjer riktkursen för Avanza till 370 kronor från tidigare 347 kronor.

Vill du få fler nyheter som denna från Dagens PS? Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Norska analyshuset Pareto Securities går längst, eller högst för att använda rätt term. Riktkursen höjs till 387 kronor från tidigare 385 kronor vilket ger en möjlig uppsida på hela 23 procent för nätmäklaren.

Trots att köpråden regnar in så faller Avanzas aktie med en dryg procent på onsdagsbörsen, i linje med nedgången för börsen i stort.

Läs mer:

Redo att slå till: “Vi har 560 miljarder i torrt krut” – Dagens PS

Hans jättefond tar rygg på Wallenberg-aktien – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS