Handelsbankens råvaruanalytiker Christian Kopfer anser att det höga elpriset håller på att bli ett allvarligt hot mot stora delar av den svenska industrin, som förbrukar stora mängder el. Den svenska industrin är hotad på samma sätt som annan industri i EU.
Expert: Elpriset hotar basindustri i Sverige


Mest läst i kategorin
I en intervju med Dagens Industri säger Kopfer att elpriserna helt enkelt ”riskerar att slå undan benen” på den tunga industrin. Enbart den el som behövs för att ta fram en vara kommer att vara dyrare än själva varan, förklarar Kopfer.
Elpriset styrs av spotmarknaden
Eftersom Sverige säljer sin el på en europeisk spotmarknad där den högst betalande sätter priset, så importerar Sverige det tyska elpriset. Därför betydet ett spotpris på 800 euro per megawattimme i Tyskland kostar det samma sak för exempelvis ett svenskt stålverk. I ett sådant läge är industrin konkurshotad om den inte höjer priserna avsevärt – vilket i stället spär på inflationen.
Med ihållande höga elpriser väntar sig Christian Kopfer lågkonjunktur framöver. Förmodligen drabbas även den nya satsningen på grönt stål, som är mycket energikrävande.
Läs också:

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.