Strax efter börsens stängning på onsdagen meddelade ljudboksspecialisten Storytel att de planerar genomföra en riktad emission där bolaget siktar på att ta in ungefär 400 till 500 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.
Storytel hoppas få in 400-500 miljoner


Mest läst i kategorin
Processen genomförs genom en accelererad book building-process.
“Likviden avses användas för att bland annat tillgodose bolagets accelererade investeringar i geografisk expansion, främst investeringar i innehållsproduktion och marknadsföring. Investeringarna kommer gå både till befintliga marknader samt de nya regionerna Latinamerika och Asien”, skriver bolaget.
Investmentbankerna ABG Sundal Collier och Carnegie är utvalda bookrunners och Baker McKenzie är legal rådgivare i samband med den riktade emissionen.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.