IT-konsultbolaget Hiq har under coronakrisen tappat för mycket och aktien är nu billig, skriver Dagens industri som ger en köprekommendation.
Di: Köp aktier "när blodet flyter på gatorna"


Det påpekas att det handlar om ett bolag med en stark balansräkning och ett kassaflöde som möjliggjort en högre utdelning än vad vinsten per aktie varit. Nuvarande direktavkastning är knappt 11 procent, förutsatt den inte sänks eller dras tillbaka. Hiq är också attraktiv sett mot nuvarande läget.
”När nu många jobbar hemma märker vi hur beroende vi är av it och e-handel. Företag och myndigheter kommer inte att minska sina satsningar på digitalisering framöver. De kommer att öka, och förmodligen i högre takt än tidigare. Det är när blodet flyter på gatorna man ska köpa aktier, om man har pengar och mod vill säga. Det gör det nu i coronakraschen. Hiq är en bra värdeaktie som blivit alldeles för billig”, skriver Di.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.