Dagens PS

Det har kostat Buffett miljarder – i uteblivna vinster 

Buffett och Munger
Buffett har lärt sig en viktig läxa av sin avlidne affärspartner Charlie Munger (Foto: Nati Harnik/AP/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 28 feb. 2025Publicerad: 28 feb. 2025

Alla gör misstag – även världens främsta investerare. Som tur är hade Buffett en legendarisk affärspartner som kunde lära honom ett och annat om livet. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Misstag är en del av affärer, investeringar – och livet. 

Det har Buffett fått lära sig den hårda vägen. 

Men att sitta och grubbla över dem istället för att agera är det verkliga misstaget. 

”Thumb-sucking” – en dyr historia 

I sitt senaste brev till aktieägarna berättar Berkshire Hathaways vd att han genom åren har lärt sig en avgörande läxa av sin avlidne affärspartner Charlie Munger

“Den största synden är att fördröja korrigeringen av misstag – eller det som Charlie Munger kallade för ”thumb-sucking”. Problem, brukade han säga, försvinner inte av sig själva. De kräver handling, oavsett hur obekvämt det kan vara”, skriver Buffett. 

Läs även: Börsstrategin som gjort Warren Buffett stenrik. Dagens PS

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Rekordår för RLVNC: "Visar att vår affärsmodell fungerar"

14 feb. 2025

Buffetts dyraste misstag

Buffett har gjort många misstag genom åren, men de allra största har inte handlat om felinvesteringar – utan om missade möjligheter.

ANNONS

Vid Berkshire Hathaways årsstämma 1997 erkände han att hans tvekan att investera i nya, lovande företag har kostat bolaget ”många, många miljarder”. 

Trots sin framgångsrika investeringsstrategi inser han att den försiktiga inställningen ibland har lett till förlorade affärsmöjligheter.

”Jag kommer troligtvis att fortsätta göra det misstaget”, sa Buffett på stämman. 

Vill du läsa mer? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Munger: Ingen slår en homerun varje gång

Charlie Munger var känd för sitt skarpa intellekt och sin pragmatiska syn på affärer. Hans filosofi var tydlig:

”Ingen träffar rätt varje gång. Det viktiga är att reflektera över sina misstag, lära sig av dem och gå vidare”.

Han såg det som en nödvändig del av sin investeringsframgång att analysera sina misstag – men varnade för att älta dem för mycket.

Det skapar förtroende

ANNONS

Att vara öppen med sina misstag är inte bara bra för den egna utvecklingen – det kan också bygga förtroende – inte minst som ledare, skriver CNBC

Kommunikationsexperten Matt Abrahams menar att chefer och ledare som är öppna med sina felsteg och rättar till dem snabbt skapar en kultur där även andra vågar erkänna när något går snett.

Amazons vd Andy Jassy berättade nyligen om ett tillfälle tidigt i sin karriär när han höll en stor presentation för Jeff Bezos – men råkade visa en slide full av fel. Istället för att bli defensiv, erkände han misstaget, rättade till det och gick vidare.

“Om du säger att du har något, leverera det. Om du ansvarar för något och det inte går bra, var självkritisk och lös det”, sa Jassy. 

Buffetts viktigaste lärdom

Buffett må ha gjort sina misstag. I slutändan är det dock några enstaka briljanta beslut som verkligen har format Berkshire Hathaway.

I sitt brev lyfter han särskilt fram:

  • Investeringen i Geico
  • Rekryteringen av Ajit Jain, vice vd för försäkringsverksamheten
  • Att ha Charlie Munger som sin affärspartner och mentor

“Misstag bleknar bort, men vinnare kan blomstra för evigt”, avslutar Buffett. 

ANNONS

Läs också: Här har Buffett tjänat 100 miljarder på fem år. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS