Prognosmakarna bedömer att den amerikanska centralbanken FED kommer att minska de ekonomiska stimulanserna med början under första kvartalet nästa år.
Då slutar ECB pumpa in pengar på marknaden
Mest läst i kategorin
Nu ser det ut som om även den europeiska centralbanken ECB kommer att göra samma sak. Det tror i alla fall den engelska banken Barclays.
Centralbankerna skruvar åt kranarna
Enligt bankens prognoser kommer ECB att minska stimulanserna med en över tredjedel under nästa år. I pengar motsvarar det en minskning med drygt 3 000 miljarder kronor.
Det är fortfarande stora stimulanser som återstår, men kranen skruvas så sakta åt såväl i Europa som på andra sidan Atlanten.
Hökar och duvor
Barclays anger även (som syns i tabellen nedan) ett mer ”hökaktigt” som ”duvaktigt” scenario. Enligt det förstnämnda kan stimulanserna halveras nästa år. Utfallet hänger på takten i återhämtningen.
Man kan utgå från att en sämre konjunkturutveckling än beräknat kommer att kompenseras av större stimulanser och vice versa. Ur aktiemarknadsperspektiv är det inte uppenbart vad som är mest (o)gynnsamt.