Dagens PS

Carnegie: Konkurs kan inte uteslutas

Företagskonkurserna ökade i Sverige med 8 procent i oktober. Detaljhandeln är hårt drabbad. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT)
Företagskonkurserna ökade i Sverige med 8 procent i oktober. Detaljhandeln är hårt drabbad. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 03 dec. 2018Publicerad: 03 dec. 2018

Det är både nödvändigt och “väldigt väntat” att Starbreeze vd Bo Andersson Klint lämnar spelutvecklingsbolaget. Detta efter “flera strategiska misstag och spelförseningar under de senaste åren”, skriver Carnegie i en kommentar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Företag och finansiering
Spela klippet

Ljusning för svenska företag – lättare att få finansiering

30 mars 2025

Starbreeze meddelade tidigare under måndagen att styrelsen och Bo Andersson Klint har kommit överens om att han ska lämna vd-posten. I samma veva har styrelsen ansökt om företagsrekonstruktion och slopat de finansiella målen.

Carnegie tror att beslutet att ansöka om företagsrekonstruktion påskyndades av den “svaga responsen” på prissänkningen av spelet Overkill’s The Walking Dead förra veckan.

ANNONS

I ett idealiskt scenario bör Starbreeze enligt Carnegie kunna sälja sina VR-tillgångar för en meningsfull peng, sänka kostnaderna och göra en trovärdig plan för att fokusera på de viktigaste spelsläppen under kommande år.

“Emellertid är den finansiella risken fortfarande väldigt hög, och en konkurs kan inte uteslutas. Det kommer troligen ta ett antal månader innan det finns mer klarhet i Starbreeze framtid”, resonerar Carnegie.

Carnegie har sedan den 7 november rekommendationen behåll för Starbreeze med en riktkurs på 9 kronor. I morgonens kommentar skriver Carnegie att de i dagsläget håller sig långt från aktien.

Läs även: VD:n går och aktien rasar över 50 procent  >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]