Dagens PS

BP-paus genom Röda havet eldar på oljepris

BP
Oljepriserna stiger på nyheten om att BP pausar sina oljetransporter genom Röda havet på grund av rebellattackerna mot fraktfartyg. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 18 dec. 2023Publicerad: 18 dec. 2023

De upptrappade rebellattackerna mot fraktfartyg får nu BP att temporärt stoppa sina oljetransporter genom Röda havet. Oljepriset stiger.

ANNONS

Mest läst i kategorin

“Mot bakgrund av det försämrade säkerhetsläget för sjöfarten i Röda havet har BP beslutat att tillfälligt pausa all transitering genom Röda havet”, säger det brittiska energibolaget i ett uttalande på måndagen som återges av Financial Times.

Den danska rederijätten AP Møller-Mærsk, som driver världens näst största containerflotta, beslutade förra veckan att stoppa sina fartygsfrakter genom Röda havet efter en våg av attacker från de Iranstödda Houthi-rebellerna i Jemen.

ANNONS

Rebellrörelsen stöttar terrorstämplade Hamas och har deklarerat att alla fartyg som skeppar olja till och från Israel kommer att attackeras.

BP följer efter rederiernas Röda havet-beslut

Även tyska Hapag-Lloyd har tagit ett liknande beslut som Maersk och avbrutit sin verksamhet i regionen, som är en viktig rutt för den globala handeln.

Efter BP:s beslut ökar oljepriserna på måndagen. Brent, det internationella riktmärket på marknaden, stiger 1 procent till 77,33 dollar per fat, uppger FT och konstaterar att den amerikanska WTI-oljan samtidigt adderar 0,9 procent till 72,10 dollar fatet.

Storbritanniens sjöfartsmyndighet uttalade tidigare under måndagen att den fått rapporter om “incidenter” i Röda havet och har därför gått ut med rådet till fartyg att passera genom regionen med “försiktighet”.

Aktien i AP Møller-Mærsk avancerar med 1,9 procent i måndagshandeln medan aktien i Hapag-Lloyd stiger med 5 procent i värde, enligt FT.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS