Världens främsta börsguru Warren Buffet har byggt sin framgång på så kallad värdeinvestering. Strategin går att tillämpa även för svenska småsparare – om man har tillräckligt med disciplin.
Börsstrategin som gjort Warren Buffett stenrik
![Har du vad som krävs för att ta rygg på Warren Buffett?](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2025%2F02%2FWarren-Buffett-arsstamma.jpg&w=1200&q=75)
![David Ingnäs](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F02%2FDavidIngnas-300x297.jpeg&w=1200&q=75)
Mest läst i kategorin
Husbibeln för alla värdeinvesterare är boken som släpptes 1949.
Leta “inneboende värde”
“The Intelligent Investor”, skriven av Warren Buffetts mentor Benjamin Graham.
Grundtesen är att hitta bolag vars aktiepris inte tycks spegla företagets verklige värde. Det handlar alltså inte om att jaga tillväxt eller nästa stora makrotrend. Utan kort och gott leta undervärderade tillgångar som på sikt kommer återspeglas i aktiepriset.
Graham kallar det kort och gott för att hitta bolaget “instrict value”, eller “inneboende värde” som det skulle kunna översättas till på svenska.
Strategin kräver en hel del tålamod och långsiktighet för att vänta ut att det inneboendet värdet realiseras. För det kan ibland ta många år.
“Värdeinvesteringen är inte för alla. Du behöver ha en personlighet som klarar av att hålla fast vid din övertygelse över tid även om det tar lång tid för värdet på din aktie att stiga”, säger Bill Nygren, en värdeinvesterare på Oakmark fund, till CNBC i en nyligen publicerad intervju.
Senaste nytt
Warren Buffett-aktier i Sverige
I Sverige är en av Warren Buffetts kanske mest kända lärjungar Spiltan Invests grundare Pär H Börjesson. Även han understryker behovet av att ha is i magen.
“Det är psykologiskt. Man blir livrädd när det går ner och tänker att det ska gå ner ännu mer. Men något som är säkert är att marknaden alltid kommer tillbaka. Det kommer sättningar ibland och då gäller det att ha den psykologiska styrkan”, har han sagt i tidigare intervjuer.
Vill du få fler nyheter som denna från Dagens PS? Prenumerera på våra nyhetsbrev.
En annan svensk börsprofil som gillar Warren Buffetts strategi är Marcus Hernhag, bland annat skribent på Privata Affärer. I höstas fick han uppdraget att plcoka ut ett par svenska aktier som Buffett hade gillat utifrån sin värdesyn.
Kvartetten som vaskades fram var Betsson (börskurs Betsson), JM (börskurs JM), Skanska (börskurs Skanska) och Boliden (börskurs Boliden).
“JM och Skanska möter relativt svag konjunktur. Värst är det för det bostadsbyggande JM som inte lär möta någon stor efterfrågeökning på ytterligare ett tag. Aktiekursen ligger på 2014 års nivåer och även om utdelningar tillkommer säger det något om utmaningarna”, skrev Hernhag som just då mest föredrog Skanska bland Buffett-aktierna.
Sedan början på oktober då artikeln skrevs är Skanska upp drygt 20 procent. Så just i det fallet behövdes inte så mycket tålamod för att ta rygg på Warren Buffett.
Läs mer:
SEB: Det kan förlänga positiv börstrend – Dagens PS
Uppåt för fastigheter – hetaste segmentet nu – Dagens PS
![David Ingnäs](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F02%2FDavidIngnas-300x297.jpeg&w=1200&q=75)
Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.
![David Ingnäs](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F02%2FDavidIngnas-300x297.jpeg&w=1200&q=75)
Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.