Dagens PS

Trump ger upp efter mindre än ett dygn – pausar tullarna

Tullar och Trump
Donald Trump håller tal om landets nya tullar på omvärlden. (Bild: Mark Schiefelbein / AP / TT)
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 09 apr. 2025Publicerad: 09 apr. 2025

Trump ger upp på sin hårda linje och pausar de höga tullarna i 90 dagar. Den allmänna tullen på 10 procent på alla utländska varor kvarstår – och Kina sticker ut och får en rejäl höjning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

19 timmar. Så länge klarade Trump av att hålla sina “permanenta” tullar. Börsen i USA fullkomligt rusade på nyheten om att Donald Trump pausar stora delar av tullpaketet som trädde i kraft för mindre än ett dygn sedan, skriver CNBC.

I skrivande stund är såväl amerikanska börsindex som oljemarknaden i en stark rekyl. Dessutom har den långa räntan i USA återhämtat sig – ett tecken på att oron för USA:s ekonomi lugnar sig något.

Glada besked för Sverige

För den exporttunga Stockholmsbörsen väntar sannolikt ett kraftigt börsrally efter nyheten om att tullarna mot EU sänks efter mindre än ett dygn sedan införandet.

Den goda nyheten har redan gett flera positiva signaler för intresset för svensk ekonomi på marknaden. Kronan stärks kraftigt redan på natten är marknaden ljusnar.

Läs även: Pressad räntemarknad: Dumpar USA i rekordfart. Dagens PS

ANNONS

Senaste nytt

Trump höjer tullarna mot Kina

Tullen på 10 procent mot alla länder kvarstår och tullarna på varor från Kina höjs vidare till 125 procent.

Sedan Kina svarade med egna tullar i måndags har tullarna på varor mellan Kina och USA ökar dagligen.

ANNONS

USA vänder fokuset mot Kina – och verkar för tillfället låtsas som att det var Kina som startade handelskriget förra onsdagen.

”Världen är redo att samarbeta med president Trump för att lösa den globala handeln, men Kina har valt att gå i motsatt riktning,” skriver USA:s handelsminister Howard Lutnick på X.

USA verkar försöka styra om fokuset mot Kina – kanske för skifta fokus från att man gav upp på de flesta av sina riktade tullar innan förhandlingarna tog fart på riktigt.

Trump har valt att meddela landets nya tullar på samma plattform:

Trump på X
Presidenten menar i ett inlägg på X att Kina är landet som är skyldigt till att visa ovarsamhet och bristande respekt mot världsmarknaden. (Skärmdump från X)

Ökad press på Trump från flera håll

Från miljardärer, till väljarstödet och ekonomin – pressen på att vika av från den hårda linjen har ökat snabbt. Inte minst den snabbt ökande 10-åriga räntan har varit mycket bekymmersam och något som oroat ekonomer.

Det är inte alls omöjligt att det är den pressen som fått USA att ge upp så snabbt på sitt ekonomiska världskrig. Nu återstår det bara att se hur man ska göra med Kina.

Stora delar av USA:s import kommer från Kina och att ställa om från detta – eller betala tullar på 125 procent – kommer att bli dyrt. USA importerade varor från Kina till ett värde av 440 miljarder dollar bara förra året. Nu ska importörerna hitta nya leverantörer eller betala mer än dubbelt så mycket för sina varor.

ANNONS

Inte minst kommer det att svida för de miljontals amerikaner som röstat fram Donald Trump i hopp om att få en bättre ekonomi.

Läs även: Ryssland stor förlorare när stormakterna bråkar. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Larry Fink om världens kapital
Spela klippet
Makro

Därför vill fondjätten se en jämnare fördelning av världens kapital

13 apr. 2025
ANNONS
ANNONS