Stockholms tingsrätt gav friande domar till tre börsbolagstoppar. Hovrätten tyckte annorlunda och dömde bland annat till fängelse för insiderbrott.
Börstoppar döms för insiderbrott


Mest läst i kategorin
Det handlar om en vd och två styrelseordföranden vid två olika börsbolag där hovrätten delade ut domar som inkluderar fängelse och näringsförbud för grovt insiderbrott som ska ha ha ägt rum 2019.
Två av de åtalade männen ska ha haft insiderinformation om en omfattande och rabatterad nyemission som därigenom undvek en kursförlust som uppgick till drygt 700 000 kronor, berättar Dagens Juridik.
Hovrätten dömer börsbolagstoppar för insiderbrott
På ett av bolagen, ett Spotlight-noterat bolag, är det en vd och en styrelseordförande som båda döms av hovrätten för grovt insiderbrott – till villkorlig dom med samhällstjänst som uppgår till 160 timmar.
Bolaget får dessutom böter på en halv miljon kronor.
Ytterligare en bolagstopp döms, en man som var tidigare styrelseordförande i ett First North-bolag.
Senaste nytt
Man döms till fängelse
Han döms till fängelse i ett år för obehörigt röjande av insiderinformation, grovt insiderbrott och marknadsmanipulation.
Mannen ska ha varit delaktig i ett insiderbrott i september 2019, där han delade informationen till en grundare av ett finansieringsbolag.
Enligt hovrätten rör det sig om ett glasklart fall av insiderinformation.
Han ska vidare ha spridit falska signaler om bland annat tillgången på bolagets aktie under hösten 2019 och döms därför även till näringsförbud i tre år.
Läs även:
Insiders dumpar i rekordfart. Dagens PS
Nyanställda som säkerhetsrisk: Kan begå insider-brott av misstag. Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.