På tre månader har halva börsvärdet gått upp i rök för Elon Musks elbilsjätte Tesla, det är win win för hedgefonder som positionerat sig för kursfall i bolaget.
Blankare i Tesla har tjänat 163 miljarder kronor


Mest läst i kategorin
Enligt Financial Times har hedgefonder som blankat Tesla hårt tjänat 16,2 miljarder dollar på bolagets djupa kräftgång på börsen.
Det motsvarar över 163 miljarder kronor.
Så mycket av Teslas marknadsvärde är borta
Företagets marknadsvärde har rasat med mer än 700 miljarder dollar sedan aktien i den amerikanska elbilsbjässen nådde sin toppnotering i mitten av december.
Teslas vd och skapare Elon Musk har gjort en förlust på 100 miljarder dollar under det dramatiska kursraset.
Bakgrunden till att elbilsjätten tappar stort i försäljningen – särskilt i Europa – och är föremål för en bojkott där fordon och återförsäljares kontor även vandaliseras är Elon Musks aggressiva politik vid sidan av USA:s president Donald Trump.
Senaste nytt
“Inte folk med cowboyboots som köper Teslor”
Musk har även uttryckt stöd till högerextrema partier i Europa, vilket retar upp konsumenterna och andra grupper.
“Tesla hade ett mycket starkt varumärke, och Elon har lyckats förstöra det totalt. Musk står på fel sida av sina köpare, det är inte folk med cowboyboots som köper Teslor”, säger Per Lekander, partner på hedgefonden Clean Energy Transistion som varit kort i Tesla i flera år.
Så stor är blankningen i Tesla nu
Den senaste månaden har blankningen i Tesla ökat med 16,3 procent till 71,5 miljoner vilket motsvarar omkring 2,6 procent av aktierna.
Aktien stängde ned 4,8 procent på måndagen.
Sedan årsskiftet har aktien rasat med över 40 procent.
Läs även: Krisdraget i börsraset: Trump stödköper Tesla Dagens PS
Missa inte: Teslas dikeskörning: “Mycket orolig för utvecklingen” Realtid
Läs vidare: Teslas verkliga värde – utan Musk Dagens PS

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.