Dagens PS

Bankerna bjuder på störst utdelningsfest

banker
Swedbank med vd Jens Henriksson delar ut 24,6 miljarder till ägarna, enligt styrelsens förslag, efter ett överraskande starkt bokslut. (Foto: Jessica Gow/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 11 feb. 2025Publicerad: 11 feb. 2025

Det drar ihop sig mot vårens utdelning och aktieägarna i de svenska storbankerna kan se fram mot mest pengar enligt förslagen i rapportfloden.

ANNONS

Mest läst i kategorin

De fyra storbankerna bjuder samtliga på en direktavkastning på över 7 procent, visar en genomgång av EFN.

Där till återköper Swedbank, Nordea och SEB aktier som en följd av sina historiska rekordvinster.

ANNONS

“Som privatinvesterare är direktavkastning inget att stirra sig blind på. Men med räntor runt 2,5 procent är de stora bankernas direktavkastning intressant. Endast delar av vinsten behöver skiftas ut för att hålla höga nivåer. Det gör dem uthålliga”, konstaterar ekonomikanalen som listat aktierna på Stockholmsbörsen med hög direktavkastning.

Missa inte: Aktierna som lockar mest inför vårens utdelningsfest Dagens PS

Så hög är utdelningen i Qvibergs Öresund

Även om bankerna delar ut mest går det att finna flera stora utdelare även hos industribolag, teleoperatörer och försäkringsbolag.

Och investmentbolaget Öresund, som finanstoppen Mats Qviberg står bakom, tänker glädja sina aktieägare med 327 miljoner kronor i utdelning för 2024 som utbetalas vid två olika tillfällen, enligt styrelsens förslag.

Vidare framgår det att både Telia och Handelsbanken har för avsikt att muntra upp sina aktieägare med utdelningar som är bättre än bolagens resultat.

I sammanhanget kan nämnas att Telia har en utdelningspolicy om att utdelningen inte får understiga 2 kronor per aktie, skriver EFN.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Så hög är direktavkastningen i bankerna

Sammanfattningsvis står Handelsbanken för den högsta direktavkastningen i vår, 11,9 procent, följt av Swedbanks 8,8 procent i direktavkastning.

Nordeas direktavkastning uppgår till 8,1 procent och SEB A:s till 7,2 procent.

Volvo B har en direktavkastning på 5,9 procent.

Spana in artikeln i sin helhet och ta reda på vad respektive bolag delar ut om styrelsens förslag går igenom.

Läs även: Börsrådet från Swedbank: Flytta pengarna hit Dagens PS

Läs också: Börsexpert: Bankaktier krossar sparkontot Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Skydda dig mot bedrägerier

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS