Dagens PS

SEB: Uppgifterna om penningtvätt ingen nyhet

SEB menar att uppgifterna om misstänkt penningtvätt inte är några nyheter för banken. (Foto: TT)
SEB menar att uppgifterna om misstänkt penningtvätt inte är några nyheter för banken. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 23 sep. 2020Publicerad: 23 sep. 2020

Storbanken SEB kommenterar nu på sin hemsida de uppgifter som Uppdrag granskning publicerat och menar att det inte utgör några nyheter för bolaget.

ANNONS

Mest läst i kategorin

“De uppgifter som Uppdrag granskning presenterar i sitt program utgör inga nyheter för banken. Vi har redogjort för hur våra flöden har sett ut historiskt, och vi har också löpande dialog med våra tillsynsmyndigheter på alla marknader där vi verkar”, skriver SEB.

Uppgifterna gäller att SEB under 2007 och 2016 hanterat suspekta transaktioner på 8,2 miljarder kronor, enligt läckta misstankerapporter där SEB omnämns.

ANNONS

SEB: Läckan ger inte hela bilden

SEB menar även att den amerikanska läckan inte nödvändigtvis visar hela bilden då den endast ger en delmängd av misstankerapporterna som rapporterats till den amerikanska myndigheten.

Misstankerapporter är hemliga då de utgör polisiärt underrättelsematerial. På grund av det menar SEB att de heller inte ska ta del av eller kommentera informationen som Uppdrag granskning rapporterar om.

De senaste tio åren har SEB, enligt dem själva, rapporterat fler än 7 000 misstankerapporter i Baltikum till finanspolisen.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]