Dagens PS

Göran Persson utesluter inte skadeståndskrav

Göran Persson är angelägen om att få hem de pengar som tillhör Swedbank. (Foto: TT)
Finansinspektionen tänker inte ta en diskussion med Göran Persson om sänkt bolånetak. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 16 feb. 2021Publicerad: 16 feb. 2021

Det kan bli en skadeståndsprocess mot Swedbanks tidigare ledning. ”Vi är angelägna om att få det här så rätt som möjligt och få hem de pengar som tillhör banken”, säger storbankens ordförande Göran Persson, till Di.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Bakgrunden är penningtvättsskandalen, som förra året resulterade i att Swedbank fick 4 miljarder kronor i böter från FI.

Det har fått Aktiespararna att driva frågan, och småspararorganisationen skickade nyligen ett brev till Swedbank där man begärde att styrelsen ska inleda en skadeståndsprocess mot bankens förra ledning.

ANNONS

Inga kopplingar

Göra Persson säger till att Di att han sitter som ordförande i en “helt ny styrelse i banken” som inte har några “kopp­lingar till den gamla gruppen”.

“Vi är ange­lägna om att få det här så rätt som möjligt och få hem de pengar som tillhör banken. Den bedömningen arbetar vi med, och har arbetat med ganska länge, och det är många dimensioner som spe­lar in”, säger Göran Persson.

Om styrelsen inte följer uppmaningen så kommer Aktiespa­rarna driva skadeståndsfrå­gan på Swedbanks årsstämma den 25 mars.

Tvinga Swedbank

Förhoppningen är då att att aktie­ägarna kommer tvinga Swedbank att lämna in en stämnings­ansökan.

Göran Persson säger vidare att det kommer dröja innan några beslut tas.

ANNONS

“Det börjar med den grundläg­gande juridiska bedöm­ningen, och den är vi inne i slutfasen av så jag vill vänta med det först.”

Läs mer: Före detta Swedbanktoppar krävs på jätteskadestånd

 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]