Investtech anser att det finns skäl att se upp med börspappret.
Varning för aktie som rusat 5.000 procent


Mest läst i kategorin
I den tekniska analysen, som refereras av Di.se, framhåller Investtech att det finns starka signaler om trendbrott i två aktier, varav den ena alltså stigit med över 5.000 procent på fem år.
Det är Hansa Medicals aktie som upplevt det enorma kursrallyt och gått upp med 5,124 procent.
Men nu rådet Investtech, enligt Di, placerare att sälja aktien.
“Trots den positiva historiken varslar totalbilden om nedgång, där en slutkurs under 219 kronor kan agera trigger”, heter det bland annat.
Även Ericssons B-aktie omges av en säljrekommendation från Investtech, som däremot tipsar investerare om att köpa Lifco-aktien.
“Kompakta stigande trendkanaler på såväl medellång som lång sikt indikerar att optimismen tenderar att växa över tid och närheten till horisontella stöd och golvet i trendkanalen indikerar att dagens kurs kan vara en bra ingångskurs. Uppgångsdagar på hög volym och nedgångsdagar på låg volym är ytterligare ett styrketecken”, anser Investtech bland annat, framgår det i Di-artikeln.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.