Aktier i bland annat banker köptes i stor skala när Stockholmsbörsen studsade upp på tisdagen efter fyra börsfall i rad.
Sparare kontrade med banker efter börsslakten


Mest läst i kategorin
På onsdagen förra veckan kom ännu en tullsmocka från USA:s president Donald Trump och som fick till följd att proppen gick ur världens börser.
Det var rena blodbadet när investerare paniksålde aktier och i Stockholm summerade börsen en nedgång med nästan 13 procent efter fyra dagars extrem börs börsturbulens.
När Stockholmsbörsen sedan rekylerade upp på tisdagen och kunde stänga på plus med 2,3 procent var bland annat banker i ropet under handelsdagen, enligt en sammanställning från nätmäklaren Avanza.
“När börsen återhämtade sig köpte aktiespararna framförallt sina två favoriter Investor B och
Volvo B. De två mest ägda aktierna bland våra kunder. Och så köpte de svenska bankaktier
och det tolkar jag som ett defensivt drag. Storbankerna har precis skiftat ut stora utdelningar
vilket ger extra röda kurser. Men kom ihåg att utdelningar bara är en omallokering av
pengar”, säger Avanzas sparekonom Philip Scholtzé, som sammanställt resultatet av tisdagens aktiehandel på Stockholmsbörsen.
“När börsen svänger så mycket som den gör nu tycker jag att man ska vara väldigt försiktig
med att sälja långsiktiga placeringar. Risken för att det blir en dyr affär är stor. För rätt vad
det är kan börsen studsa tillbaka och då har du ställt dig utanför helt i onödan. Har du istället
pengar utanför börsen som du vill och kan vara väldigt långsiktig tycker jag du ska fortsätta
investera. Förhoppningsvis kommer vi i framtiden kunna konstatera att även denna krasch
erbjöd bra köptillfällen”, tillägger han.
Mest nettoköpta aktier hos Avanza i tisdags:
- Investor B
- Volvo B
- Swedbank A
- Handelsbanken A
- SEB A
Mest nettosålda aktier hos nätmäklaren i tisdags:
- SAAB B
- Fortnox
- Rheinmetall
- Lundin Gold
- Evolution
Så går börsen i dag: Stockholmsbörsen på rött efter dyngsur öppning Dagens PS

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.