Dagens PS

Räntehöjning – inget hot mot USA-börsen

USA-börsen
Historien har visat att även om Federal Reserve höjer styrräntan brukar börsen stiga. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 08 dec. 2021Publicerad: 08 dec. 2021

Historien har visat att även om Federal Reserve höjer styrräntan brukar USA-börsen stiga. Det uppger CNBC.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Företag och finansiering
Spela klippet

Ljusning för svenska företag – lättare att få finansiering

30 mars 2025

Frågan är om investerare behöver vara så bekymrade inför en räntehöjning i USA nästa år.

Historisk data som CNBC hänvisar till och som sammanställts av Evercore ISI:s Ed Hyman och The Sevens Reports Tom Essaye visar att USA-börsen klarat sig bra när Fed höjer styrräntan.

ANNONS

När Fed höjde reporäntan den 30 juni 1999, det skedde med en kvarts punkt till 5 procent, gick S&P 500 upp med 7 procent. Och S&P 500 stängde på plus med hela 19,5 procent det året, framgår det.

Var samma sak 2004 och 2007

Även när den amerikanska centralbanken höjde räntan 2004, från 1 till 1,25 procent, avancerade S&P 500 mer än 6 procent efteråt och det året avslutade storbolagsindexet med en uppgång på 9 procent.

“S&P 500 gick också bra under hela den räntehöjningscykeln och steg med 33,2% till och med september 2007 – när Fed sänkte räntan för första gången sedan 2003”, skriver CNBC.

Vid Federal Reserves senaste räntehöjning 2015, och som också var kopplad till åtstramningar med början i december det året, gick aktiemarknaden ned.

Oljekrasch och Kina-tapp

Men då var det flera andra faktorer som spelade in, bland annat rasade oljepriserna och Kinas ekonomi hade drabbats av en avmattning, enligt artikeln.

ANNONS

CME Groups FedWatch-verktyg, som CNBC refererar till, räknar marknaden med att Fed höjer räntan minst en kvarts punkt i maj 2022.

Återstår att se hur börsen reagerar på det, om det blir en räntehöjning, men Tom Essaye på Sevens Report utgår från att aktiemarknaden oavsett fortsätter gå starkt med risk för en volatil börs initialt.

Läs även: Powell varnar för risken med högre inflation

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]