Dagens PS

Proffsen tar hem vinsten – hur gör du?

Tidningen Affärsvärlden tar hem vinsten i Danske Bank. Hur gör du? Bilden är tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)
Tidningen Affärsvärlden tar hem vinsten i Danske Bank. Hur gör du? Bilden är tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 18 aug. 2020Publicerad: 18 aug. 2020

De bägge nordiska banker, Danske Bank och norska Sbanken, som Affärsvärlden förespråkat som bra aktier, har gått starkt på börsen de senaste månaderna. Nu ser tidningen bara den ena som köpvärd. Det framgår av en analys på måndagen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Företag och finansiering
Spela klippet

Ljusning för svenska företag – lättare att få finansiering

30 mars 2025

“Det var mest chansen att vara med på resan från superlåg tillbaka till låg värdering som lockade i Danske. Att vara med på nästa steg då banken når normaliserad lönsamhet kan också bli lönande, men den lockar oss inte lika mycket. Det är en bra bit kvar dit med den kostnadsutveckling som finns i banken där antalet anställda faktiskt är fler idag än vid årsskiftet. Vi sänker rådet till neutral efter uppgången på nästan 50 procent”, skriver Affärsvärlden om Danske Bank.

Grejen med Sbanken handlar mycket om potentialen i att deras IT-plattform kan bära nya tjänster och vinna fler kunder utan att drabbas av komplexitet som hos storbankerna, framhåller tidningen.

ANNONS

Affärsvärlden har skruvat upp sitt p/e-tal från normala 10 till premienivån 12 och ur det perspektivet är aktien fortfarande värd att äga, bedömer tidningen som upprepar sitt köpråd för Sbanken.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]