Kursen sticker som en raket och var upp över 12 procent vid lunchtid. Ruvar du på dagens största börsvinnare?
JUST NU: Tokrally i gammal trotjänare


Mest läst i kategorin
Det är klädjätten H&M som är dagens stora kursvinnare på Stockholmsbörsen efter morgonens rapportsläpp, som visade att bolaget överträffar sin egen resultatprognos för årets tredje kvartal.
H&M hade räknat med ett resultat före skatt på omkring 2 miljarder, det blev drygt 2,3 miljarder kronor, som Dagens PS berättat.
För den tidigare så svårt stukade H&M-aktien har effekten av dagens kvartalsrapport gett ett rejält lyft. Vid klockan 12.30, det vill säga i skrivande stund, hade H&M-aktien avancerat 12.10 procent till 166,85 kronor.
“Våra medarbetare har gjort fantastiska insatser för vår snabba återhämtning”, säger vd Helena Helmersson i ett pressmeddelande.
Allt är emellertid inte lika skimrande vackert för den svenska klädjätten, som tvingas bomma igen 250 butiker nästa år på grund av ändrade köpmönster i spåren av bland annat coronapandemin.
Allt fler kunder har börjat handla online under pandemin, bekräftar vd Helena Helmersson i bolagets kvartalsrapport.
H&M hade i år räknat med att stänga 170 butiker. Den siffran har justerats upp till 180 butiker och nästa år stänger alltså 250 butiker runt om i världen.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.