Grattis alla aktieägare som sitter på börspappret.
Här är onsdagens stora kursraket


Mest läst i kategorin
Läkemedelstillverkaren Recipharm är onsdagens stora vinnare på Stockholmsbörsen. I den inledande handeln stack aktien i väg upp med 11,9 procent på en stark rapport, som visade att resultatet efter skatt för årets andra kvartal blev 165 miljoner kronor – det är mer än dubbelt så bra som under samma period i fjol.
Då landade resultatet efter skatt på 76 miljoner kronor.
Det här skriver Di.se, som konstaterar att Recipharms aktie stigit med fantastiska 54,7 procent hittills i år.
Även skogsbolaget SCA har som Dagens PS redovisade i morse släppt kvartalsrapport. Den visade att omsättningen var högre än väntat medan rörelseresultatet – som blev 744 miljoner kronor – var i linje med vad analytikerna räknat med.
SCA-aktien steg på rapporten under morgonhandeln.
Här är tre andra aktier som omvänt backat under förmiddagen på börsen i Stockholm: Avensia, Kindred och Kambi – det sistnämnda bolaget rasade hela 14,4 procent under förmiddagen, enligt Di medan Kindred föll 11,4 procent och Avensia var ned med mer blygsamma 0,8 procent.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.