Dagens PS

Gurun: Bli en börsvinnare – välj och välj bort bolag

bolag
AI leder till ökat förtroende på Wall Street. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 17 apr. 2023Publicerad: 17 apr. 2023

Börsexperten Marcus Hernhag guidar dig till vinsterna på börsen – här är bolagen du enligt proffset bör tanka portföljen med. Och rata!

ANNONS

Mest läst i kategorin

Enligt Marcus Hernhag, känd från bland annat Privata Affärer, är det värt att lägga tid på att leta fram de bästa bolagen i varje bransh.

Samtidigt är det lika viktigt att sortera bort de sämsta bolagen inom sina segment.

ANNONS

Inledningsvis nämner Hernhag Nibe, “som aldrig sänkt utdelningen”.

Andra bolag inom miljöteknik som lyfts fram är Beijer Ref och Tomra.

Undvik detta bolag i samma sektor

Minesto, ett bolag som också är verksamt i branschen, är däremot inte värt att lägga krut på, enligt analysen.

I fastighetsektorn får Atrium Ljungberg och Wihlborgs tipset medan Oscar Properties beskrivs som sämst i klassen.

“Motsvarande kan vi hitta bra och dåliga investeringar i andra sektorer. Varför chansa på ett teknikbolag som Precise Biometrics med 18 förluster av de senaste 20 åren eller Anoto som har 20 av 20 förlustår? Storbolaget Hexagon ökar intäkterna över tid och då förbättrar naturligtvis chansen till kursuppgång”, fortsätter Privata Affärers expert i sin krönika.

Slutligen lockar Bahnhof mer än Telia, då såväl kursuppgången som utdelningstrenden spöar Telia med råge och trots att Bahnhofs aktie är högre värderad, konstaterar Hernhag.

ANNONS

Läs även: Ny köpräd – dags att skugga H&M-familjen?

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Skydda dig mot bedrägerier

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS